Wyrostek robaczkowy nie ma określonej funkcji, natomiast zapalenie wyrostka może rozwijać się niezwykle szybko oraz doprowadzić do jego pęknięcia w czasie 24 godzin. Skutkuje to zapaleniem otrzewnej. Pierwszym objawem zapalenia wyrostka jest odpowiedni ucisk brzucha, który zlokalizowany jest zwykle w nadbrzuszu oraz strefie pępka. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest niejednokrotnie spotykaną ostrą dolegliwością jamy brzusznej. Zapalenie wyrostka robaczkowego może zajść w każdym wieku, również u dzieci, jak także dorosłych. Nazwę zapalenie wyrostka zawdzięcza kształtowi objętego zapaleniem fragmentu jelita podobnemu do „robaka”. Nie jest szybko określić, gdzie jest wyrostek. Wyrostek robaczkowy to wielkie, przypominające palec uwypuklenie jelita grubego rozpoczynające się niejednokrotnie w kątnicy. Wyrostek robaczkowy jest dość długi, ponieważ mierzy blisko 8-9 centymetrów, mały oraz zwykle zwisa swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego w celu miednicy. Wyrostek robaczkowy może mieć także położenie nietypowe a to właśnie więc tak ciężko precyzyjnie określić, gdzie jest wyrostek.

Zapalenie wyrostka – rodzaje

•silne zapalenie wyrostka robaczkowego – pojawia się wówczas nagły ucisk po swej stronie brzucha, który rozwija się podczas kichania, kaszlu, może promieniować w okolicę organów płciowych oraz moczowych. Potrafią mu towarzyszyć zawroty głowy, mdłości, zaparcia, wzdęcia, lekka temperatura.
•ciągłe zapalenie wyrostka robaczkowego – w tym przypadku choroby (odczucie rozbicia, uciski brzucha, schorzenia w oddawaniu stolca) pojawiają się oraz zanikają przez szereg miesięcy, zanim rozwinie się forma ostra. Chory na zapalenie wyrostka robaczkowego łatwo jest na prawym boku z podkurczonymi nogami, ma temperaturę oraz duże tętno.

jakie są objawy i jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego

Zatkane światło jelita jest etiologią wzrostu choroby bakteryjnej, której pokłosiem iż być:
•dobre proste zapalenie wyrostka robaczkowego,
•zapalenie ropowicze,
•zapalenie zgorzelinowe,
•przedziurawienie wyrostka, które prowadzi do zaistnienia ropnia czy nacieku okołowyrostkowego czy zapalenia otrzewnej.

Zapalenie wyrostka – etiologie oraz sygnały

Wśród etiologii zapalenia wyrostka robaczkowego cechuje się niejednokrotnie:
•zamknięcie jego światła przez kamień kałowy,
•obecność pasożytów,
•nacisk wyrostka, zagięcie,
•chorobę bakteryjną oraz zakażenia wirusowe,
•u dzieci przerost tkanki chłonnej.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego potrafią zależeć od tego, gdzie jest wyrostek. Niejednokrotnie wyrostek znajduje się w prawym dole biodrowym, rzadziej pomiędzy pętlami jelit, w miednicy niższej czy za kątnicą. To te ułożenie wyrostka robaczkowego sprawia często trudności diagnostyczne, ponieważ podczas analizowania uciski są minimalizowane przez ścianę kątnicy. Głównym symptomem zapalenia jest ucisk wyrostka. Najpierw chory czuje ogólną bolesność brzucha, powszechnie oznacza to jak ucisk wokół pępka lub w nadbrzuszu. Po paru godzinach ucisk wyrostka jest miany po swej stronie podbrzusza. Kaszel zwiększa ucisk wyrostka. W tym dużo okresie chory z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego czuje wstręt do jedzenia, mdłości oraz niejednokrotnie wymiotuje.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ