Joga ma wielu zwolenników w naszym kraju i większość z nich decyduje się na zakup własnej maty do jogi, nawet osoby uczęszczające na zajęcia grupowe organizowane przez kluby lub inne ośrodki. Czynnikiem pierwszoplanowym pozostają kwestie higieny. Nigdy nie wiadomo, kto przed nami ćwiczył na danej macie i czy była to osoba dbająca o czystość. Mata powinna nam służyć długo, o ile będziemy pamiętać, że wymaga ona regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy trzeba czyścić nową matę?

Na pozór nie wydaje się to konieczne, jednak warto zatroszczyć się o swoją matę od początku. Nowa mata do jogi może być pokryta kurzem albo jakimiś osadami przemysłowymi, więc należy ją oczyścić za pomocą gotowego preparatu do czyszczenia mat albo nawet wodą z octem lub delikatnym detergentem. Do takiego roztworu można też dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego, aby mata ładnie pachniała. Poza tym, niektóre olejki charakteryzują się działaniem bakteriobójczym, np. olejek z drzewa herbacianego, anyżowy, lawendowy, cytrynowy czy też jałowcowy.

Czy matę do jogi można prać w pralce?

Tylko niektóre rodzaje mat nadają się do tego i przed wrzuceniem swojej maty do pralki należy sprawdzić taką informację. Lepiej nie ryzykować zniszczenia maty. W każdym razie, pranie w pralce jest możliwe jedynie w przypadku mat wykonanych z PVC i to też nie wszystkich. Na pewno nie wolno mat prać w wysokiej temperaturze, wirować, ani suszyć w suszarkach bębnowych. Najbezpieczniejszym sposobem pielęgnacji pozostaje czyszczenie ręczne. Nie jest ono na tyle skomplikowane i czasochłonne, aby mieć z tym problem. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie używać zbyt szorstkich szmatek lub gąbek, aby nie doprowadzić do uszkodzeń powierzchni maty.

Jak czyścić maty do jogi z konkretnego materiału?

  • Maty z kauczuku

Ekologiczne maty kauczukowe, jakie można nabyć w specjalistycznym sklepie http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-kauczuk-267.html należą z pewnością do bardzo wymagających w kwestii pielęgnacyjnej. Absolutnie nie wolno ich prać w pralce. Bardzo dobrze sprawdza się spray przeznaczony do czyszczenia tego typu mat. Trzeba uważać, aby preparat nie zawierał rozpuszczalnika. Można również zastosować mieszankę letniej wody z octem, szczególnie octem jabłkowym i dodatkiem ulubionego olejku eterycznego.

  • Maty z PVC

Jak już wcześniej wspomniano, to jedyny rodzaj mat, który nadaje się do prania w pralce z użyciem delikatnego środka piorącego. Pralka powinna zostać nastawiona na program do prania delikatnych tkanin. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednak zdecydować się na czyszczenie ręczne.

  • Maty z TPE

Mają podobne wymagania, jak maty kauczukowe, więc o praniu w pralce można zapomnieć. Najprościej spryskać matę sprayem lub przygotowanym roztworem domowej roboty, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Jak suszyć maty do jogi?

Maty do jogi zabiegi pielęgnacyjne
Przede wszystkim nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych. Ostrożnie także z wywieszaniem maty na słońce, szczególnie podczas upałów. Silne promienie słoneczne mogą odbarwić matę. Z kolei bliskość gorących kaloryferów zagraża powstaniu odkształceń. Mata do jogi powinna schnąć w temperaturze pokojowej rozwieszona pomiędzy krzesłami lub na suszarce.

Pamiętajmy, że systematyczne zabiegi pielęgnacyjne nie tylko uprzyjemniają korzystanie z maty do jogi, ale także przedłużają jej żywotność.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ