Olej lniany to olej pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego. Posiada bardzo wiele korzystnych dla organizmu właściwości, które mogą być pomocne w wielu schorzeniach. Pozwala także uzupełnić dietę w kwasy omega oraz wzmocnić odporność. Co takiego ma w sobie ten olej i jak się go pozyskuje?

Olej lniany najlepiej jest tłoczyć na zimno, w temperaturze nie wyższej niż 10 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie utraci się wiele z jego cennych właściwości. Powinien być jak najbardziej czysty, nie zawierać innych składników ani domieszek. Olej ten należy do naturalnych artykułów spożywczych, więc lepiej wybrać pewne źródło, z którego będziemy go kupować. A czy warto?

Przede wszystkim, olej lniany pozwala uzupełnić dietę w kwasy omega-3, niezwykle istotne w prawidłowej pracy mózgu. Wzmacnia także wytrzymałość organizmu, dlatego będzie dobrym dodatkiem do sałatek dla osób intensywnie uprawiających wysiłkowy sport. Łagodzi objawy menopauzy, pomaga w leczeniu przerostu prostaty, reguluje poziom hormonów w organizmie. Może także przyczynić się do znacznej poprawy stanu suchej skóry, która ma tendencje do łuszczenia się. Także osoby mające problem z układem trawiennym mogą sięgnąć po ten olej. Przyspiesza on regenerowanie się błon śluzowych.

W jakich dawkach go przyjmować? Najlepiej od dwóch do sześciu łyżek dziennie. Można pić go bezpośrednio (takie rozwiązanie nie przypadnie do gustu każdemu – oleje posiadają niezbyt przyjemną konsystencję) albo dodawać do sałatek i produktów takich, jak jogurt naturalny. Nie wolno jednak go podgrzewać – wysoka temperatura niszczy właściwości oleju. Butelka także powinna być przechowywana w chłodnym miejscu, do którego nie dociera światło. Artykuły takie jak olej lniany łatwo ulegają zniszczeniu przez utlenienie kwasów omega.

Należy pamiętać, że otwarty olej trzeba spożyć do miesiąca. dlatego też najlepszym wyjściem będzie kupienie niewielkiej butelki. Warto włączyć do codziennego dbania o zdrowie praktykę picia oleju lnianego. Na pewno zyska na tym układ trawienny oraz wygląd naskórka, który będzie się lepiej regenerował.

Trening siłowy nie musi kojarzyć się jedynie z pokazami kulturystów. Wzmacnianie ciała daje wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę ogólnej wydolności, sprawności krążenia, układu oddechowego. Warto wybrać ten rodzaj treningu niekoniecznie po to, żeby bić rekordy – raczej w celu zrobienia czegoś tylko dla siebie. Jak zatem zacząć ćwiczyć siłowo tak, żeby początek był udany?

Warto wybrać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy nasz organizm podoła takiemu rodzajowi ćwiczeń. Być może okaże się, że trening siłowy nie jest dla nas wskazany i będzie trzeba rozejrzeć się za inną formą aktywności. Jednak w większości przypadków nie ma poważnym podstaw by nie spróbować takich ćwiczeń. Następnym przystankiem będzie sklep oferujący artykuły dla sportowców. Strój powinien być przewiewny i elastyczny, żeby nie krępował ruchów i nie przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Warto kupić także specjalne rękawiczki, które sprawią, że chwyt obciążenia będzie pewniejszy.

Każdy trening zaczyna się rozgrzewką. Tego elementu nie wolno opuścić, ponieważ przygotowuje organizm na dalszy wysiłek i stanowi kwestię bezpieczeństwa. Wykonuje się ją zwykle obchodząc kilka stacji. Na każdej z nich należy powtórzyć określoną ilość razy inne ćwiczenie z obciążeniem. Następnie można jeszcze dogrzać mięśnie, wykonując standardowe ćwiczenia na rozgrzewkę, takie jak krążenia ramion, wymachy nogami czy też podskoki. Następnym etapem jest stopniowe zwiększanie liczby stacji, liczby powtórzeń na stacji albo skracanie czasu przeznaczonego na odpoczynek po każdym przejściu całości obwodu. Można także zwiększyć ciężar. Ćwiczenia na stacjach powinny być tak dobrane, żeby obciążać kolejno różne partie mięśni i żadnej nie przeforsować.

Poza sposobem wykonywania ćwiczeń oraz zakupem odpowiednich artykułów, niezwykle ważny jest zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta czy też odpowiednio długi sen to podstawa, bez której żadne ćwiczenia nie będą efektywne i zadowalające. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o jakość diety i snu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ