W opozycji do przytłaczającego tempa postępu i rozwoju cywilizacji coraz więcej osób sięga po naturalne, tradycyjne metody leczenia oraz zapobiegania chorobom. Nie wszystkie z nich są skuteczne i bezpieczne, jednak należy pamiętać, że liczne przez wieki pomagały naszym przodkom wracać do zdrowia, poprawiać samopoczucie i bronić się przed chorobą. Istnieje kilka systemów leczniczych, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na długą tradycję i potwierdzoną skuteczność.
Jednym z nich jest Ajurweda. To starożytny system leczenia, który podchodzi do człowieka kompleksowo – obejmuje duszę, ciało i umysł. Istnieje wiele sposobów na łatwe i niewiążące się z żadnym ryzykiem zastosowanie jej w domowym zaciszu.
W medycynie naturalnej można szukać ratunku w obliczu powszechnego nadużywania artykułów i preparatów farmaceutycznych. Tabletki przeciwbólowe traktowane są zwykle jako oczywiste i szybkie rozwiązanie, chociaż obciążają wątrobę i sprawiają, że stajemy się na nie odporniejsi. Podobnie jak z narkotykami i alkoholem, trzeba ich przyjmować coraz więcej, by pomagały. Warto wypróbować Zandu balm – ajurwedyjską mieszankę olejków, która nakłada się bezpośrednio na bolące miejsce – stłuczoną kończynę albo skronie w przypadku bólu głowy.
Ajurweda proponuje także skuteczne rozwiązania kosmetyczne. Miodla indyjska działa antyseptycznie i wspomaga walkę z trądzikiem, oczyszczając skórę i hamując powstawanie niedoskonałości. Warto wypróbować też naturalne pasty Vicco, które pielęgnują zęby i dziąsła. Nie zawierają fluoru ani sztucznych składników, które mogłyby podrażniać. Ajurweda to także artykuły używane w kuchni – aromatyczne przyprawy takie jak kurkuma, cynamon, goździki lub imbir. Poza oczywistymi walorami smakowymi, posiadają także działanie zdrowotne.
Wprawdzie naturalne preparaty nie przynoszą tak szybkiej ulgi jak syntetyczne leki, jednak warto dać im szansę i wykazać się cierpliwością. Z takiego eksperymentu mogą wyniknąć same korzyści dla zdrowia i kondycji układu pokarmowego, przeciążanego lekami.
Trening siłowy nie musi kojarzyć się jedynie z pokazami kulturystów. Wzmacnianie ciała daje wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę ogólnej wydolności, sprawności krążenia, układu oddechowego. Warto wybrać ten rodzaj treningu niekoniecznie po to, żeby bić rekordy – raczej w celu zrobienia czegoś tylko dla siebie. Jak zatem zacząć ćwiczyć siłowo tak, żeby początek był udany?
Warto wybrać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy nasz organizm podoła takiemu rodzajowi ćwiczeń. Być może okaże się, że trening siłowy nie jest dla nas wskazany i będzie trzeba rozejrzeć się za inną formą aktywności. Jednak w większości przypadków nie ma poważnym podstaw by nie spróbować takich ćwiczeń. Następnym przystankiem będzie sklep oferujący artykuły dla sportowców. Strój powinien być przewiewny i elastyczny, żeby nie krępował ruchów i nie przeszkadzał w wykonywaniu ćwiczeń. Warto kupić także specjalne rękawiczki, które sprawią, że chwyt obciążenia będzie pewniejszy.
Każdy trening zaczyna się rozgrzewką. Tego elementu nie wolno opuścić, ponieważ przygotowuje organizm na dalszy wysiłek i stanowi kwestię bezpieczeństwa. Wykonuje się ją zwykle obchodząc kilka stacji. Na każdej z nich należy powtórzyć określoną ilość razy inne ćwiczenie z obciążeniem. Następnie można jeszcze dogrzać mięśnie, wykonując standardowe ćwiczenia na rozgrzewkę, takie jak krążenia ramion, wymachy nogami czy też podskoki. Następnym etapem jest stopniowe zwiększanie liczby stacji, liczby powtórzeń na stacji albo skracanie czasu przeznaczonego na odpoczynek po każdym przejściu całości obwodu. Można także zwiększyć ciężar. Ćwiczenia na stacjach powinny być tak dobrane, żeby obciążać kolejno różne partie mięśni i żadnej nie przeforsować.
Poza sposobem wykonywania ćwiczeń oraz zakupem odpowiednich artykułów, niezwykle ważny jest zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta czy też odpowiednio długi sen to podstawa, bez której żadne ćwiczenia nie będą efektywne i zadowalające. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o jakość diety i snu.