Jazda na rowerze to niezwykle przyjemna forma aktywności fizycznej. Na rowerze jeździć może każdy bez względu na wiek. Wystarczy sprawny technicznie rower, wygodny strój, odpowiednie buty i można wyruszać na przejażdżkę.

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze czyni cuda dla figury i kondycji. Bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia i układ oddechowy. Chroni przed nadciśnieniem, zwiększa pojemność płuc, sprawia, że krew staje się lepiej dotleniona, poprawia też pracę serca. To z kolei sprawia, że poprawia się wydolność organizmu.  

Przejażdżki rowerowe to świetny sposób na wzmocnienie odporności organizmu. Podczas godziny spokojnej jazdy rowerem można bez większego wysiłku spalić nawet 500 kalorii. Zwiększa się siła i wytrzymałość mięśni. Regularna jazda na rowerze pozwala obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu oraz podwyższyć poziom dobrego cholesterolu.

Wycieczki rowerowe sprawiają, że stajemy się bardziej odporni na zmęczenie, na stres. W czasie jazdy w organizmie uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia, poprawiające samopoczucie i zwiększające zadowolenie. Pedałowanie to też znakomity sposób na wzmocnienie na wzmocnienie mięśni pleców podtrzymujących dolny odcinek kręgosłupa.

W przypadku kiepskiej pogody

Niestety jazda na rowerze to przyjemność w dużym stopniu zależna od pogody. Deszcz, silny wiatr nawet latem uniemożliwia nam jazdę na rowerze, nie mówiąc już o późnej jesieni i zimie. Wielu z nas z niecierpliwością czeka wtedy do wiosny, by zacząć kolejny sezon rowerowy.

Na rowerze trenować można jednak przez cały rok. Wystarczy zaopatrzyć się w rower stacjonarny. Wprawdzie trenując na takim rowerze nie mamy możliwości podziwiania pięknych widoków, jak w przypadku jazdy na rowerze tradycyjnym, nie mamy możliwości przemieszczania się z miejsca na miejsce, ale to także fajna zabawa, sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu oraz okazja do pracy nad swą kondycją i sylwetką.

Można wybrać rower mechaniczny, rower magnetyczny lub elektromechaniczny. Rowerek treningowy to urządzenie, które świetnie sprawdzi się zarówno w treningu cardio, jak i w czasie rehabilitacji. Jest bezpieczny dla  stawów. Rowery stacjonarne najczęściej wyposażone są w dodatkowe funkcje wpływające na jakość treningu. Pomiar prędkości, przebytej odległości, ilość spalonych kalorii, pomiar tętna osoby ćwiczącej – to niewątpliwe zalety rowerka stacjonarnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ