Po przyjściu naszego dziecka na świat czeka nas jeszcze kilka wizyt u lekarzy w celu skontrolowania jego stanu zdrowia. Najczęściej o wszystkim dowiemy się już dzięki pierwszym badaniom w szpitalu i na ich podstawie zostaniemy przekierowani do innych specjalistów, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Czego zatem możemy dowiedzieć się w poradniach okulistycznych, preluksacyjnych i kardiologicznych oraz w jakich przypadkach wizyta w nich jest konieczna? Na te pytania odpowiedzą eksperci z Emc-sa.pl.

Poradnia okulistyczna

Do każdego specjalisty udajemy się zawsze wtedy, kiedy skieruje nas do niego pediatra lub lekarz pierwszego kontaktu. Niekiedy jednak sami jesteśmy w stanie dostrzec niepokojące objawy, więc chcemy jak najszybciej zasięgnąć opinii autorytetu w danej dziedzinie. Do znaków ostrzegawczych w przypadku wzroku zaliczamy:

  • zmianę koloru błony i tkanek okołoocznych,
  • nadmierną ilość ropy lub śluzu,
  • zbyt rzadkie otwieranie oczu,
  • ból towarzyszący czyszczeniu/pielęgnacji oka.

Oprócz tego każdy wcześniak powinien odwiedzić poradnię okulistyczną przed skończeniem pierwszego roku życia. To samo dotyczy dzieci, u których w rodzinie występują jakiekolwiek choroby oczu, w tym krótkowzroczność. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby możliwe jest wyeliminowanie jej i znaczny wpływ na komfort życia pociechy w przyszłości.

Poradnia preluksacyjna

Trudno w to uwierzyć, ale wg wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie aż 90% wszystkich dzieci w wieku 7 lat cierpi na wady postawy! Większości z nich można by uniknąć i wielkie znaczenie mają tutaj wizyty w poradni preluksacyjnej. Odpowiednia wiedza specjalistów jest w stanie uchronić nasze dziecko przez skrzywieniem kręgosłupa czy płaskostopiem, ale także przez wieloma groźniejszymi schorzeniami, które w konsekwencji mogą prowadzić do stałego upośledzenia.

Skierowanie na badanie preluksacyjne otrzymamy wraz z pierwszą wizytą u pediatry. Powinniśmy udać się na nie jak najszybciej. Nie bójmy się także prosić o rady i wskazówki – bardzo często brak dostarczania odpowiednich bodźców przez rodziców jest powodem wad postawy u dzieci.

Poradnia kardiologiczna

Problemy układu krążenia zdarzają się u noworodków coraz częściej. Na szczęście wiele z tych schorzeń można wykryć już w łonie matki i rozpocząć leczenie chwilę po przyjściu malucha na świat. Jeśli jednak pediatra nie zlecił wizyty u kardiologa, to czy warto go odwiedzić? Nie możemy oczywiście przesadnie panikować, jednak jeśli w rodzinie zaistniały przypadki problemów z układem krążenia w wieku niemowlęcym, to warto poddać nasze dziecko badaniom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo jeść, by nie chorować?
Następny artykułJakie są rodzaje igieł do penów?
Redakcja ZdrowieNaTopie.pl

Oszalałam na punkcie zdrowego odżywiania i ćwiczeń, ale wiecie co? Było warto, czuje się o niebo lepiej! A teraz postanowiłam zarazić innych swoją pasją :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ