Zrozumienie w jaki sposób dochodzi do rozprzestrzeniania się koronawirusa, ma kluczowe znaczenie dla opracowanie skutecznych środków zapobiegania zakażeniom. Głównie do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także podczas przebywania w towarzystwie osób chorych na covid. Jakie są najczęstsze drogi zakażenia? Jak zapobiegać zakażeniu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/koronawirus-zakazenie-jak-do-niego-dochodzi/ 

Drogi zakażenia wirusem SARS-CoV-2 

Rozprzestrzenianie się koronawirusa odbywa się głównie pomiędzy ludźmi poprzez bezpośredni, pośredni lub bliski kontakt. Przez bliski kontakt z osobą zakażoną uznaje się sytuacje takie jak: 

  • rozmowa twarzą w twarz w niewielkiej odległości z zarażonym
  • bezpośredni kontakt na przykład przez przytulanie czy podawanie ręki z osobą zarażona
  • kontakt z osobą chorą, przebywającą w odległości mniejszą niż 2 m i trwający co najmniej 15 minut 
  • wspólne mieszkanie za sobą chorą 

Materiałem zakaźnym są wydzieliny takie jak ślina czy wy dzielimy oddechowe takie jak kropelki oddechowe, które są wydalane, kiedy osoba zakażona kaszle, kilka, rozmawia czy śpiewa. Największe ryzyko zakażenia występuje w zamkniętych, przeludnionych pomieszczeniach. 

Kropelki oddechowe osób zakażonych mogą lądować też na przedmiotach. Taki scenariusz zakażenia jest również prawdopodobne. Ludzie mogą być informowani poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni i dotknięcie oczu, nosa czy jamy ustnej rękami, które nie zostały w odpowiedni sposób zdezynfekowane. 

Zakażenia SARS-CoV-2 – jak nim zapobiegać? 

Głównym celem walki z koronawirusem Jest kontrola zakażeń przez hamowanie rozprzestrzeniania się wirusa i zapobieganie związanej z nim choroby. Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt i kropelki oddechowe. W różnych okolicznościach może wystąpić transmisja w powietrzu na przykład przy zatłoczonych pomieszczeniach, które są słabo wentylowane. 

W celach zapobiegania transmisji koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie się do odpowiednich środków profilaktycznych w tym: 

  • Noszenie maseczki ochronnej w miejscach publicznych, gdzie występuje ryzyko transmisji zakażeń 
  • Stosowanie środków ostrożności dotyczących kontaktu bezpośredniego 
  • Zachowanie odpowiedniego dystansu 
  • Dbanie o higienę rąk 
  • Unikanie zatłoczonych miejsc i przebywania w zamkniętych przestrzeniach o słabej wentylacji 

Zobacz też: http://odciski.com.pl/leczenie-koronawirusa-jakie-sa-metody-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ