Białko to jeden z tych składników odżywczych, którego nie może zabraknąć w dobrze zbilansowanym jadłospisie, opartym na zdrowym odżywianiu. Dlaczego białko jest tak ważne dla naszego organizmu? Jaką rolę pełni w diecie? Gdzie go szukać? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/bialko-rola-w-diecie/

Do czego jest nam potrzebne białko?

Białko jest obecne w każdej komórce naszego organizmu. To z białka między innymi składają się ścięgna, mięśnie, narządy wewnętrzne, włosy, skóra, paznokcie. Według szacunków stanowi ono 20 procent ogólnej masy ciała. Białko buduje zupełnie nowe tkanki, nadbudowuje i odbudowuje te już istniejące, które uległy uszkodzeniu. Ponadto bierze udział w transporcie składników odżywczych oraz odpowiada za krzepliwość krwi.

Białko jest szczególnie istotnym składnikiem odżywczym dla osób, które trenują siłowo. Ponieważ trening siłowy przyspiesza tempo rozkładu białka, konieczne jest szybkie odbudowywanie tkanki mięśniowej. Za mało białka w diecie dla kogoś, kto ćwiczy na siłowni, to spadek masy ciała oraz masy mięśniowej.

Najważniejsze źródła białka

Osoby, które nie ćwiczą intensywnie, powinny spożywać około 0,75 g białka na 1 kg masy ciała codziennie. Sportowcy, trenujący sporty wytrzymałościowe powinni sięgać po około 1,2 – 1,4 g na kilogram. Natomiast najwięcej białka potrzebują ci, którzy trenują siłowo – około 1,8 g na kilogram.

Gdzie więc szukać białka? Najlepszym jego źródłem jest oczywiście mięso – drobiowe, wołowe, cielęce, a także ryby takie jak dorsz, tuńczyk czy makrela. Oczywiście bogate w białko są mleko i wszelkie produkty mleczne, a także jaja kurze. Białka można również szukać w roślinach strączkowych, orzechach, tofu, komosie ryżowej.

Każdy, kto planuje odchudzanie lub jest już w trakcie diety odchudzającej, powinien pamiętać również o tym, że wówczas jego zapotrzebowanie na białko znacznie wzrasta. Niedobory białka powodują spadek masy mięśniowej. Utrata wagi na diecie ubogiej w białko, będzie więc wiązała się z utratą mięśni, a nie tkanki tłuszczowej, której chcemy się pozbyć. Dlatego też odpowiednia podaż białka jest tak ważna dla naszego organizmu. Warto więc przestrzegać zalecanych do spożycia porcji, niezależnie od tego, czy intensywnie ćwiczymy, czy też prowadzimy nieaktywny tryb życia.

Zobacz też: http://odciski.com.pl/najpopularniejsze-mity-o-zdrowym-odzywianiu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ