O niedowadze mówimy wówczas, gdy masa ciała spada o 4-6 procent w ciągu 6 miesięcy, a BMI wynosi poniżej 18. Niedowaga jest dla życia i funkcjonowania organizmu równie groźna, jak otyłość. Niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów powodują poważne zaburzenia funkcjonowania całego organizmu i wszystkich jego układów.

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/niedowaga-przyczyny-i-leczenie/

Jak objawia się niedowaga i jakie są jej przyczyny?

Znacznej utracie masy ciała towarzyszą również takie objawy jak senność, rozdrażnienie, zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego. Z uwagi na niedobór witamin C, D, A i żelaza przy niedowadze wzrasta również ryzyko chorób takich jak anemia czy osteoporoza.

Jeśli organizm otrzymuje zbyt mało kalorii lub nieprawidłowo wchłania makro- i mikroelementy, wówczas dochodzi do znacznej utraty masy ciała i możemy mówić o niedowadze. Wśród przyczyn niedowagi wymienia się dziś między innymi długotrwały stres, depresję, rygorystyczną dietę, przejście na wegetarianizm lub weganizm.

Ponadto innymi przyczynami mogą być też szybka przemiana materii, nietolerancje pokarmowe, choroby pasożytnicze, cukrzyca, nowotwory, bulimia, anoreksja, zaburzenia psychiczne.

Jak leczyć niedowagę?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna niedowagi, dobiera się do niej odpowiednie leczenie. Jeśli wynika ona ze zbyt niskiej podaży kalorii, pod okiem lekarza lub dietetyka ustalana jest odpowiednia kaloryczność posiłków dla konkretnej osoby oraz właściwa podaż składników odżywczych, witamin i minerałów w jadłospisie. Dlatego też często do diety włączane są wysokokaloryczne posiłki, bogate w zdrowe tłuszcze roślinne oraz produkty pełnoziarniste, bogate w węglowodany złożone. Z diety eliminuje się natomiast lub znacznie ogranicza podaż węglowodanów prostych. Ponadto wymaga ona również rezygnacji z fast foodów i picia kawy.

Dodatkowo w leczeniu niedowagi pomoże również rzucenie palenia, picie minimum 2 litrów wody dziennie, spożywanie dużej ilości warzyw, zwłaszcza gotowanych na parze oraz regularna aktywność fizyczna.

Zobacz też: http://odciski.com.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-anoreksji/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ