Poród poprzez cesarskie cięcie nadal wzbudza wiele obaw. Niektóre kobiety są całkowicie przeciwne, wiele ciężarnych nie wie, na czym to polega, są też takie, które nie zdają sobie sprawy, że w większości przypadków kobieta nie ma wpływu na formę porodu i to lekarze podejmują decyzję za nią.

Czym więc jest cesarskie cięcie?

Wszystko o cesarskim cięciu 

Poród przez cesarskie cięcie najczęściej wykonywany jest z uzasadnionych powodów. W Polsce nie zdarza się, że to matka wybiera czy woli rodzić naturalnie, czy poddać się cesarce. Dlatego wszelka krytyka oraz wątpliwości co wybrać są nieuzasadnione, ponieważ to lekarz ostatecznie wskazuje rodzaj porodu, dostosowany do stanu zdrowia matki oraz dziecka.

Cesarskie cięcie to zabieg operacyjny i może być podyktowany złym ułożeniem dziecka – kobieta wie wcześniej, że będzie rodzić poprzez cesarskie cięcie i może się do tego przygotować. Zdarzają się także przypadki, kiedy poród naturalny zostaje przerwany i zmieniony na cesarkę. Zwykle jest to spowodowane zagrożeniem życia dziecka i/lub matki, a lekarz podejmuje decyzję już w trakcie porodu.

Podczas znieczulenia do cięcia cesarskiego (podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego) jesteś przytomna. Czuwają nad Tobą anestezjolog, pielęgniarka oraz lekarze. Nie zobaczysz jednak przebiegu operacji, ponieważ będziesz zasłoniona parawanikiem tuż nad Twoim brzuchem.

Jednak może być tak, że dostaniesz znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Najczęściej zdarza się to w przypadku, kiedy decyzja o cesarskim cięciu zostaje podjęta nagle i nie ma możliwości przygotowania Cię na znieczulenie przewodowe.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? 

Poród naturalny a cesarskie cięcie – jakie są różnice?

  1. Długości porodu naturalnego nie da się określić, natomiast cesarskie cięcie trwa najczęściej do 30 minut.
  2. Data porodu naturalnego również jest trudna do precyzyjnego określenia – zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta rodzi bardzo długo lub dziecko pojawia się na świecie wcześniej lub później niż oszacował to lekarz. Przy cesarskim cięciu data jest z góry znana (jeśli jest to planowany zabieg).
  3. Podczas porodu naturalnego na sali może przebywać Twój partner. Tata najczęściej również przecina pępowinę. W przypadku cesarskiego cięcia niewiele szpitali godzi się na obecność partnera podczas zabiegu, nie ma też możliwości zaangażowania ojca w poród.
  4. Dzieci, które są urodzone naturalnie, wyglądają inaczej niż te, które przychodzą na świat poprzez cesarskie cięcie. To fakt – podczas zabiegu maluch jest wyciągany wprost z brzucha, więc nie musi przeciskać się przez wąski kanał rodny. Dzięki temu jego główka nie jest wydłużona, dziecko nie posiada obrzęków czy pękniętych naczynek, nie jest także tak czerwone, jak maluchy urodzone naturalnie.
  5. Po porodzie naturalnym proces laktacji u większości mam rusza od razu. Po cesarskim cięciu najczęściej trzeba na nią poczekać (nawet do kilku godzin). Jednak z pomocą położnej z pewnością sobie poradzisz i wspólnie „wywołacie” laktację. Pierwsze karmienie po cesarce przebiega na leżąco.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu 

Cesarskie cięcie a kolejna ciąża to temat coraz bardziej popularny. Co warto wiedzieć?

Najważniejsze! Zaleca się minimum 2-letnią przerwę przed zaplanowaniem drugiego dziecka.

Czy po cesarce można rodzić naturalnie? Jak najbardziej! Jeśli decyzja o cesarskim cięciu zapadła z powodu złego ułożenia dziecka – nie jest powiedziane, że kolejna ciąża również skończy się takim zabiegiem.

Drugie cesarskie cięcie nie różni się praktycznie od pierwszego. Ryzyko wystąpienia powikłań nie jest większe niż przy pierwszym zabiegu.

Trzecie cesarskie cięcie jest możliwe i przebiega w taki sam sposób jak poprzednie. Zdarzają się nawet przypadki, gdzie kobiety przechodzą przez czwarty zabieg – jednak z reguły lekarze odradzają zachodzenie w kolejne ciąże.

[Głosów:9    Średnia:3.1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ