Pięknie opalona skóra to cel większości urlopowiczów w sezonie letnim. Niestety ten trend może mieć dla nas zabójcze skutki. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV, czyli na przykład opalanie się bez stosowania filtrów jest jednym z najczęstszych przyczyn zachorowań na raka skóry. Poznaj najważniejsze fakty o nowotworach skórnych i zacznij się badać oraz reagować.
Najczęściej występujące rodzaje nowotworów skóry
Najwięcej w kontekście raka skóry można usłyszeć o czerniaku, który jest niezwykle niebezpieczny. W tym przypadku szczególnie narażone są osoby w średnim wieku, jednak także młodsi oraz starsi mogą zachorować. Charakteryzuje się on przede wszystkim plamami różnokolorowymi, często mającymi nieregularne kształty. Niestety czerniak może wiązać się z ryzykiem wystąpienia przerzutów, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia.
Innym rodzajem raka skóry są rogowacenia słoneczne, wyróżniające się głównie szarożółtymi nawarstwieniami, które występować mogą zarówno na szyi, jak i twarzy, rękach lub głowie.
Kolejnym rodzajem jest rak kolczystokomórkowy zagrażający głównie wargom lub ręką. W tym przypadku pojawia się konieczność wycięcia go.
Zdiagnozowanie jednego z tych rodzajów nowotworów wiąże się z koniecznością podjęcia prawidłowego i przede wszystkim skutecznego leczenia. Zatem dobrym rozwiązaniem będzie zaufanie Specjalistycznemu Centrum Chirurgii, którego oferta dostępna jest na stronie internetowej https://chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-nowotworow-skory/.
Czerniak nie zagraża tylko skórze
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czerniak nie musi atakować tylko skórę. Dość często można spotkać osoby, u których czerniak zaatakował gałkę oczną. Najczęściej jest to związane z brakiem ochrony dla oczu w trakcie największych upałów. Jak się okazuje tak samo, jak filtry zapewniają pewną ochronę dla skóry, tak też dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne stają się skuteczną ochroną dla oczu. Z roku na rok coraz częściej zwraca się uwagę na ten aspekt także w Polsce.
Uwaga! Te zmiany skórne koniecznie musisz obserwować!
Wielu lekarzy podkreśla, że każda osoba wracająca z letniego wypoczynku powinna poddać się rutynowej kontroli wszystkich znamion. Najlepiej, aby odbyło się to pod okiem dermatologa, który ma specjalistyczne narzędzia oraz wiedzę. W trakcie takiego badania będzie można zyskać przede wszystkim spokojną głowę lub konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków.
Ważne jest też to, aby zwracać uwagę na każde zmiany skórne, zachodzące i to nie tylko latem. W przypadku wystąpienia któryś z poniższych zmian warto udać się do specjalisty, aby określił, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko.
Powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe zmiany skórne:
- guzki — mogą one być różnej wielkości, często są woskowate oraz świecące,
- plamy o chropowatej strukturze,
- wrzody,
- kropki o kolorze czerwonym, często bywające nadwrażliwe na podrażnienia,
- krwawiące strupy.