Wady zgryzu lub krzywiące się zęby to przypadłość, która dotyczy wielu z nas. Może mieć ona uwarunkowanie genetyczne lub powstawać na skutek innych przyczyn, np. krzywo wyrastających zębów ósemek. Problemy tego typu sprawiają, że coraz więcej osób w każdym wieku zgłasza się do ortodonty na leczenie. Proces ten jest długotrwały i wymaga wiele cierpliwości, jednak uzyskane efekty są bardzo zadowalające, dlatego warto na nie poczekać. Jak w praktyce wygląda leczenie ortopedyczne?
Wizyta u ortodonty
W celu rozpoczęcia leczenia ortodontycznego należy udać się do specjalisty – ortodonty. Wielu pacjentów decyduje się na ten krok samodzielnie, chcąc wyprostować swoje zęby. Inni natomiast kierowani są przez stomatologa lub logopedę. Podczas pierwszego spotkania z ortodontą lekarz zapoznaje się z historią leczenia stomatologicznego, przeprowadza wywiad lekarski oraz ustala przyczynę wady zgryzu. Ważne jest również wychwycenie nawyków pacjenta, które mogą dodatkowo szkodzić uzębieniu.
Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza także badanie jamy ustnej oraz ocenę całej twarzy pacjenta w celu określenia stopnia zaawansowania problemu. Sprawdzana jest symetria twarzy, kondycja stawów skroniowo-żuchwowych, stan uzębienia, błona śluzowa jamy ustnej, a także dziąsła, wędzidełka, wargi, język oraz ślinianki. Lekarz kieruje także pacjenta na niezbędne do rozpoczęcia leczenia badania dodatkowe.
Plan leczenia
Po otrzymaniu niezbędnych wyników badań, lekarz ustala szczegółowy plan leczenia i zaleca pacjentowi konkretny aparat ortodontyczny. Aby rozpocząć leczenie właściwe, należy jednak podpisać dokument prawny, zawierający wyszczególnione etapy leczenia. Jeśli terapia dotyczy osoby niepełnoletniej, to podpis składa rodzic lub opiekun prawny. Co więcej, zdarza się również, że jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodonta kieruje pacjenta na zabiegi stomatologiczne, np. czyszczenie zębów lub leczenie. Jeśli zęby są zbyt mocno stłoczone w szczęce, to konieczne będzie usunięcie wskazanego zęba, co ma kluczowy wpływ na przebieg leczenia.
Przywitaj się z aparatem na zęby
Etap założenia aparatu ortodontycznego często poprzedzony jest separacją zębów, która polega na założeniu pomiędzy zęby specjalnych gumek. Ich zadaniem jest rozsunięcie ściśniętych zębów, co ułatwia założenie pierścieni aparatu. Proces ten zwykle trwa około tygodnia. Następnie ortodonta dokładnie czyści powierzchnię zębów i za pomocą specjalistycznego kleju utwardzanego lampą polimeryzacyjną przykleja na zębach zamki, które pacjentowi towarzyszą przez całe leczenie. To właśnie przez ich rowki przewleka się drucik stabilizowany gumkami, który jest odpowiedzialny na wywieranie siły na zęby. Jego moc zmieniana jest na kolejnych wizytach kontrolnych.
Regularne wizyty kontrolne
Po założeniu na stałe aparatu ortodontycznego, należy liczyć się z regularnymi wizytami kontrolnymi co 4-8 tygodni. Podczas spotkań lekarz ocenia postępy leczenia oraz stan zębów i dziąseł. Głównym zadaniem wizyty jest jednak wymiana łuków w zamkach oraz gumek, dobierając optymalną na daną chwilę moc nacisku drucika. Wizyt tych nie należy pomijać, ponieważ może to znacznie wydłużyć całe leczenie.
Zdjęcie aparatu ortodontycznego
Okres noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od stopnia zaawansowania leczonego problemu oraz wieku pacjenta. Zazwyczaj czas ten waha się od 1,5 do nawet 3 lat. Kiedy zęby ustawią się już w oczekiwanej pozycji, można zdjąć aparat. Proces ten jest bezbolesny dla pacjenta i polega na zdjęciu gumek lub metalowych ligatur, wyjęciu drucika oraz odklejeniu z zębów zamków za pomocą specjalistycznych kleszczy.
Utrwalenie efektów
Leczenie ortodontyczne niestety nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Kolejnym etapem jest retencja, której zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów. Krok ten polega na noszeniu specjalnej płytki retencyjnej lub retainera nakładanego na zęby od wewnętrznej strony na stałe. Etap stabilizacji trwa od 5 tygodni do 3 miesięcy, a po jego zakończeniu można cieszyć się z efektów leczenia ortodontycznego.
Źródło informacji: https://www.orto-magic.eu/ortodoncja