Pięty to szczególnie narażona na podrażnienia partia naszego ciała. Stopy przez cały dzień muszą utrzymywać ciężar naszego ciała, mają też bezpośredni kontakt z podłożem. Skóra na piętach, która nie jest prawidłowo pielęgnowana, twardnieje, rogowacieje i pęka. Ta dolegliwość jest bolesna i skutkuje brzydkimi, nie nadającymi się do eksponowania stopami. Jak się jej pozbyć?
Przyczyny pękania skóry na piętach
Skóra na piętach może być przesuszona i podrażniona z różnych powodów. Wśród najczęściej wymienianych czynników ryzyka znajdują się:
– dieta uboga w witaminy (zwłaszcza witaminę A),
– odwodnienie,
– łuszczyca,
– nadwaga,
– grzybica
– niewłaściwa pielęgnacja,
– źle dopasowane obuwie (zbyt ciasne, na wysokim obcasie),
– choroby przewlekłe (na czele z cukrzycą),
– uwarunkowania genetyczne.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Skóra pięt jest z natury grubsza niż w innych partiach ciała. Ma ona stały kontakt z podłożem i musi być odporna na uszkodzenia. Kiedy jednak skóra jest wyraźnie szorstka i nieprzyjemna w dotyku, pora się zaniepokoić. Zwłaszcza jeśli naskórek zmienił kolor i zaczął pękać. Kolejny krok to łuszczenie się, rogowacenie, a nawet krwawienie. Żeby uniknąć tych przykrych objawów, lepiej od razu zgłosić się po pomoc do specjalisty: lekarza podologa (tego w swojej najbliższej okolicy znajdziemy, korzystając z wyszukiwarki podolodzy.pl).
Jak wygląda leczenie suchych i pękających pięt?
Wizyta u podologa jest niezbędna, żeby ustalić przyczynę problemu oraz dostosować terapię do indywidualnej sytuacji pacjenta. Jeśli przyczyną pękania pięt będzie nieodpowiednia pielęgnacja, podolog zaleci odpowiednie kosmetyki i preparaty, które szybko przyniosą ulgę. W razie podejrzenia awitaminozy czy cukrzycy, podolog zleci wykonanie dodatkowych badań. Jeśli skóra będzie mocno zgrubiała, podczas profesjonalnego zabiegu, podolog usunie ją, umożliwiając tym samym szybszą regenerację naskórka. Już po krótkim czasie terapii stopy odzyskają zdrowy i piękny wygląd. Skóra będzie gładka i przyjemna w dotyku.