Brak pełnego uzębienia to nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim ogromny dyskomfort przekładający się na wiele podstawowych funkcji. O ile utrata zębów mlecznych u dzieci jest naturalnym procesem, o tyle przedwczesne wypadanie zębów stałych to nienaturalna kolej rzeczy. Niestety, dość często spotyka się dorosłe osoby, które zdecydowanie za wcześnie żegnają się z pełnym uzębieniem. Poznajmy więc najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy i dowiedzmy się, jakie są tego konsekwencje.

Powody przedwczesnej utraty zębów

Najczęściej jako winowajcę utraty zębów uznaje się nieprawidłową dbałość o higienę jamy ustnej, a także brak regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Niestety, unikamy stomatologów demonizując ich rolę. Wiele osób nosi w sobie strach przed tymi gabinetami lekarskimi wyniesiony z przykrych doświadczeń z dzieciństwa, lub opowiadań innych osób. To spory błąd. Nowoczesne kliniki denstystyczne — wzorem mogą być tutaj dobrzy dentyści z DENTestetica.pl z Krakowa – nie tylko zatrudniają zespół najlepszych fachowców, ale także dysponują wysokiej klasy, światowym sprzętem pozwalającym na efektywne, szybkie i praktycznie bezbolesne leczenie.

Przypomnijmy, że w dbałości o swoje zdrowie powinniśmy odwiedzać dentystę przynajmniej raz w roku i przy każdej zauważonej nieprawidłowości. Szybkie działanie pozwala na zażegnanie powstałego problemu, usunięcie go i całkowite wyleczenie zęba.

Kolejno należy wskazać na prawidłowość higieny jamy ustnej. Wiadomo, że istotna jest codzienna regularność, natomiast nie wystarczy samo szczotkowanie. Istotna jest technika jego wykonywania i akcesoria, których używamy. Zdecydowana większość Polaków nie myje zębów prawidłowo. Warto zapoznać się z instruktażem, przeprowadzonym przez higienistkę stomatologiczną w klinice dentystycznej Dentestetica.

Nie bez znaczenia na utratę zębów jest niewłaściwa, bogata w kwasy i cukier dieta. Pamiętajmy, by po każdym zjedzeniu owoców, lepich cukierków czy landrynek szczotkować zęby, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej stosować bezcukrowe gumy do żucia. Duże znaczenie na przedwczesną utratę zębów mają wszelkiego rodzaju używki, a także bruksizm, urazowy sport czy np. otwieranie zębami butelek.

Jakie są konsekwencje utraty zęba?

Konsekwencjami utraty zębów są przede wszystkim wszelkiego rodzaju ograniczenia fizjologiczne. Pojawia się trudność w jedzeniu oraz mówieniu. Ponadto pozostałe zęby są o wiele bardziej narażone na wypadanie, zmieniają się także rysy twarzy. Co więcej, utrata zębów łączy się ze spadkiem poczucia własnej wartości, a więc ma także podłoże psychiczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ