Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek leczenia, właściwie w każdej dziedzinie medycyny, niezbędne jest wcześniejsze postawienie diagnozy. Niekiedy okazuje się to sprawą niełatwą. Na szczęście obecnie dostępne są metody i sprzęty, które zadanie to nam ułatwiają. Rzecz tyczy się także stomatologii. Kiedy chcemy przystąpić do leczenia, czasem może okazać się, że dysponujemy niewystarczającą ilością informacji diagnostycznych, które mogłyby nam pomóc albo nawet jednoznacznie wskazać kierunek odpowiedniego działania. Niewątpliwie pomocne w tej dziedzinie okaże się wykonanie badania tomografii stożkowej CBCT.

Co to jest CBCT?

CBCT, czyli inaczej tomografia wolumetryczna, jest powszechnie stosowanym określeniem  tomografii,  wykorzystywanym zarówno w  stomatologii, chirurgii szczękowej, ortodoncji, jak również laryngologii, endodoncji, periodontologii, implantologii czy chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej. Wykonane badanie umożliwia zobrazowanie danych struktur twardych w trzech płaszczyznach. Dzięki niemu, lekarz otrzymuje bardzo dużo pomocnych informacji. Ma on ponadto dostęp do dowolnych przekrojów w każdej płaszczyźnie. Zaletą tego badania jest także sposobność zwymiarowania badanego obiektu.

Czym jest i jak wygląda badanie CBCT?

Badanie CBCT jest obecnie jedną z najczęstszych oraz jednocześnie najszybszych metod wykorzystywanych  w celu zdiagnozowania pacjenta. Polega ono na wykorzystaniu szczelinowej wiązki promieniowania, wycinającej z obiektu badanego plaster po plastrze i okrążającej wiele razy głowę, w celu dokładnego zobrazowania całości. Innowacyjność badania tkwi w zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, naświetlającej badaną objętość pacjenta w czasie, co ważne,  pojedynczego –  nie wielokrotnego obrotu wokół jego głowy. Dzięki temu, czas badania ulega skróceniu, a dawka promieniowania redukcji.

Wskazanie i zastosowanie wykonania badania CBCT

Tomografia wolumetryczna jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana. Stanowi podstawę diagnostyki obrazowej oraz znakomite  uzupełnienie zdjęć RTG wewnątrzustnych oraz pantomograficznych. Badanie to jest niezbędne ponadto kiedy mamy do czynienia ze skomplikowanymi przypadkami chirurgicznymi –  m.in. położenie zęba zatrzymanego blisko przebiegu kanału nerwu zębodołowego dolnego. W implantologii natomiast, badanie to pozwala na precyzyjne  określenie wysokości oraz  szerokości wyrostka zębodołowego przy planowaniu umieszczenia wszczepu implantu. W endodoncji badanie CBCT pozwala odnaleźć dodatkowe kanały zęba oraz jego  ewentualne złamania, pęknięcia, perforacje, a w ortodoncji i ortognatyce umożliwia dokładne zaplanowanie zabiegów ortognatycznych.

Zalety badania CBCT

Badanie CBCT niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim,  jak zapewniają specjaliści ze Smile Design Clinic, jest jedynym badaniem obrazowym, które ukazuje nie tylko tkanki miękkie, lecz także struktury kostne. Co bardzo ważne, jest to badanie nieinwazyjne, które w wielu przypadkach pozwala uniknąć operacji zwiadowczych. Ponadto badanie CBCT  w sposób bardzo dokładny obrazuje sąsiednie struktury, umożliwiając tym samym  ocenę stopnia  zaawansowania procesów patologicznych,  takich jak:  nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne oraz inne. Jeszcze jednym atutem tego badania jest fakt, że uzyskane dane wielokrotnie, pozwalają postawić właściwą diagnozę i dzięki temu wprowadzić leczenie w stadium zaawansowania choroby,  niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ