Na paznokciach tak samo jak na innych częściach ciała, możemy dostrzec różnego rodzaju nieprawidłowości. Pojawiające się zmiany na paznokciach mogą informować nas o pewnych schorzeniach, dlatego warto przyjrzeć im się dokładniej.
Stany patologiczne organizmu mogą mieć wpływ na zdrowie paznokci: zaburzenia wzrostu paznokci oraz ich zniekształcenie. Choroby mające wpływ na zmiany paznokciowe to m.in.: łuszczyca, liszaj płaski, czy łysienie plackowate.
Jedną z dermatoz zapalnych w której obrazie klinicznym zauważone zostały zmiany na paznokciach jest liszaj płaski. Jest to przewlekła choroba skóry, ale może dotyczyć też błon śluzowych. Charakteryzuje się pojawieniem czerwonych wykwitów, które mają tendencję do zlewania i tworzenia rozległych zmian skórnych. Zazwyczaj towarzyszy im świąd. Do tej pory nie ustalono jednoznacznie przyczyn powstawania tej choroby. Według pewnej teorii jest to choroba autoimmunologiczna, inni mówią, że jest powiązana z cukrzycą czy chorobami wątroby.
Na paznokciach objawia się podłużnymi, żółtymi bruzdami; ubytkami w płytce paznokcia, jego stopniowym wykruszaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do zaniku paznokcia.
Łysienie plackowate należy również do potencjalnych przyczyn występowania zmian na paznokciach. Jest to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, a następnie wypadania włosów. Jednak nie tylko włosy są poszkodowane. Na paznokciach zwykle obserwuje się liczne drobne zagłębienia. Naparstkowanie bywa tak zaawansowane, że prowadzi do pęknięć płytki paznokciowej. Dodatkowo występują Linie Beau, czy szorstkość paznokci. Rzadko, ale może pojawić się także bielactwo paznokci.
Łuszczyca, jest to choroba zapalna skóry, dla której typowe jest zajęcie płytek paznokci. Zmianom paznokciowym zazwyczaj towarzyszą zmiany skórne. Ale są przypadki, że zmiany ograniczają się wyłącznie do paznokci.
Łuszczyca objawia się złuszczającymi wykwitami grudkowymi, które znikają bez pozostawiania śladów. Paznokcie zajęte przez chorobę charakteryzują się onycholizą, naparstkowaniem, występują też plamy olejowe czy dystrofia paznokci. Chociaż to ostatnie jest najbardziej zaawansowaną formą zaburzeń paznokciowych w przebiegu łuszczycy. Bardzo często zdarza się, że łuszczyca paznokci jest mylnie diagnozowana jako grzybica paznokci. W razie wątpliwości najrozsądniejszym wyjściem jest wykonanie badania mykologicznego.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ