Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Od tych bardzo istotnych żołądkowych, po mniej istotne i można rzec – naturalne, jak bóle menstruacyjne. Te drugie są nieuniknione, te pierwsze mogą być bardzo niebezpieczne i często świadczą o zmianach w naszym organizmie. Poznaj przyczyny i rozwiązania.
Ból brzucha to problem często występujący u ludzi w każdym wieku i niezależnie od tego, co robią w życiu. Po prostu ból żołądka może mieć bardzo wiele przyczyn, a sam żołądek jest bardzo kapryśnym organem, więc zanim podejmiemy leczenie, powinniśmy postawić trafną diagnozę. Sprawdźmy, o jakich potencjalnych problemach świadczą konkretne objawy brzuszne.
Skąd się bierze ból żołądka?
Zanim zaczniemy panikować, upewnijmy się, że to na pewno ból brzucha, a nie np. zakwasy po siłowni. Wszelkie ćwiczenia, które uaktywniają partie mięśniowe leżące na brzuchu, tzn. skłony, brzuszki, mostki itd., mogą sprawić, że pojawią się w tej części ciała zakwasy. Poznamy je po tym, że brzuch będzie bolał od razu pod skórą, po naciśnięciu lekko na mięśnie oraz przy powtarzaniu tych samych ruchów, co podczas ćwiczeń. Rada? Jeśli nie wzięliśmy po treningu gorącej kąpieli, to jedyną metodą na to jest rozruszanie zakwasów, czyli powtórka ćwiczeń. Oczywiście, tylko się nie przeforsujmy!
Drugi prozaiczny powód to zwyczajne przejedzenie albo, niestety, czasami i przepicie. Żołądek wprawdzie jest narządem elastycznym i potrafi się rozciągać, ale mocno to go obciąża. Szczególnie, gdy jedliśmy wcześniej rzeczy tłuste, wędzone lub ostre, albo piliśmy dużo alkoholu. Najlepszą metodą na to jest wypicie rumiankowej, łagodzącej herbatki lub wody i mały chwilowy post lub dieta. Dajmy odpocząć naszym organom.
Powyższe objawy zazwyczaj przebiegają bez dodatkowych komplikacji. Ale jeśli dojdzie do nich biegunka, wymioty, gorączka, a czasami też kaszel, katar i „ogólne rozbicie”, a na dodatek objawy te przyjdą nagle, to możemy być niemal pewni, że złapała nas infekcja wirusowa (tzw. grypa żołądkowa). Może ona trwać od 1 do 3 dni, jej przebieg jest niestety nieprzyjemny. Wówczas należy pić bardzo dużo wody, by się nie odwodnić, ale stopniowo, ponieważ picie wody w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do wymiotów. Ból żołądka i całego brzucha może być w przypadku infekcji wirusowej intensywny, mogą mu towarzyszyć skurcze narządów i zawroty głowy. Niestety, infekcję taką musimy przeczekać – organizm sam sobie z nią poradzi, ale na czas rekonwalescencji lepiej zostańmy w łóżku i długo odpoczywajmy, a po niej zadbajmy o lekkostrawną dietę choćby przez kilka dni. Jeśli jednak powyższe objawy utrzymują się powyżej 3-4 dni, a do tego dojdą takie symptomy, jak: odwodnienie (ciemny mocz, rozdrażnienie, osłabienie, sucha skóra), wymioty (cokolwiek zjemy i wypijemy), krew lub śluz w stolcu, a gorączka nie spada, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Wpływ stresu na ból żołądka
Innym czynnikiem powodującym ból brzucha, a często mylonym z problemami o genezie trawienno-pokarmowej, może być przewlekły stres. Często wydaje nam się, że dotyczy on tylko strefy psychicznej, natomiast długotrwały stres lub napięcie udzielają się całemu naszemu ciału. Skutkiem tego mogą być napięte lub skurczone narządy wewnętrzne, ich wysoka drażliwości, brak apetytu lub nadmierny apetyt. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że pojawi się dziwny ból brzucha, trudno wytłumaczalny szczególnie wtedy, gdy nadal jemy normalnie. Nie powinniśmy machać na to ręką, ponieważ ból żołądka spowodowany stresem i utrzymujący się długo, może doprowadzić do bardzo poważnych chorób i komplikacji. Jedną z nich jest choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy.
Bóle ze strony wrzodów mogą być albo napadowe, albo długotrwałe i uciskowe, i trudno jest z nimi normalnie funkcjonować. W 4 na 5 przypadkach choroba wrzodowa połączona jest z występowaniem dość powszechnej bakterii pod nazwą Helicobacter pyroli. Można ją zwalczyć specjalną farmakoterapią, poleconą przez gastrologa, ale na tym nie kończy się leczenie wrzodów. Wymagają one wprowadzenia ścisłej diety i dodatkowego leczenia farmakologicznego do czasu ich ustąpienia. Zlekceważone objawy mogą przerodzić się w nowotwór, a to już powoduje naprawdę duże komplikacje zdrowotne.
Niezależnie od przyczyny (poza zakwasami oczywiście), możemy ból żołądka neutralizować domowymi sposobami lub odpowiednimi lekami, które „uspokoją” nasz układ pokarmowy i pomogą mu wrócić do normy. Jakie zioła pomagają na ból żołądka? Rumianek – łagodzi, rozkurcza i regeneruje; nagietek – który działa rozkurczowo i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych; siemię lniane – jest tłuste, więc pięknie wyścieła ściany żołądka tworząc naturalną barierę ochronną, aloes – działa profilaktycznie w przypadku nadkwasoty i refluksu żołądka; melisa – świetnie rozkurcza i uspokaja. Jeśli chodzi o dostępne leki w aptece, szczególnie te przeciwbólowe, wiele z nich może podrażniać żołądek i pogłębi nasz problem. Dlatego na żołądkowe problemy specjalnie stworzona została No-Spa, która może pomóc w wielu bólach żołądka, łącznie z tymi wrzodowymi, o czym przeczytamy na stronie http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa. Działa ona przede wszystkim rozkurczowo, a to skurcz najczęściej jest bezpośrednią przyczyną dyskomfortu, a co równie ważne – jest łagodna dla żołądka i dwunastnicy, nie podrażnia i nie powoduje mdłości ani zgagi.