Odruch kaszlowy to jeden z podstawowych mechanizmów fizjologicznych organizmu. Pozwala na skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych. Jest określany jako „zdrowy”, gdy ma na celu usunięcie ciała obcego, które dostało się do układu oddechowego. Nierzadko jednak może stanowić objaw rozwijającej się choroby. Nie oznacza to, że każdorazowo należy zgłaszać się do lekarza i szukać preparatów medycznych, gdy tylko zacznie się pojawiać kaszel.

Taka sytuacja spotykana jest często u rodziców, którzy zaczynają się martwić, gdy zauważają kaszel u dzieci. Wciąż mowa o odruchu potrzebnym i spełniającym ważne funkcje, o ile nie przeradza się on w długotrwały i uciążliwy. Jak rozpoznawać kaszel u dzieci, kiedy wybrać się do lekarza, w jaki sposób uporać się z uciążliwą dolegliwością?

Kaszel u dzieci – kiedy zaczyna być niepokojący?

Praktycznie każde dziecko rokrocznie zmaga się z zakażeniami górnych dróg oddechowych. W ciągu roku statystycznie taka sytuacja może mieć miejsce nawet do 8 razy! Związane jest to z układem odpornościowym, który nie funkcjonuje w taki sam sposób, jak u dorosłych. System immunologiczny zaczyna dojrzewać dopiero po 5. roku życia dziecka. Gdy w grę wchodzą czynniki zwiększające podatność na zachorowania, między innymi uczęszczanie do przedszkola, częstotliwość zachorowań może wzrastać, a kaszel u dzieci pojawia się praktycznie przy każdym schorzeniu.

Najbardziej niepokojące dla rodziców będę te sytuacje, w których kaszel u dziecka jako jeden z objawów, zaczyna przeradzać się w dręczący, długotrwały, a stany chorobowe kończą się zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli bądź zapaleniem ucha. Rodzicom zaleca się zatem w pierwszej kolejności obserwację, jak przebiega kaszel, czy się nie nasila i jakie inne objawy mu towarzyszą. Wielokrotnie po kilku dniach i zastosowaniu leków dostępnych bez recepty – poleconych przez lekarza bądź farmaceutę, kaszel ustępuje, a choroba zaczyna mijać. Ważnym jest jedynie, by dopasować preparat do aktualnych potrzeb, ponieważ kaszel u dzieci, tak samo, jak u dorosłych, może być suchy, mokry lub trudny do jednoznacznego określenia. Warto sprawdzić, w jaki sposób działają tego typu specyfiki, zaglądając chociażby na stronę http://mucosolvanmini.pl/.

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel dzielimy ze względu na jego czas trwania, charakter oraz wpływ na organizm pacjenta. Uwzględniając pierwszy czynnik, czyli czas trwania, możemy wyróżniać kaszel:

  • ostry wynikający głównie z zakażeń bakteryjnych oraz wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Kaszel tego rodzaju pojawia się już w pierwszych 48 godzinach rozwijającego się zakażenia, ale może ustąpić po kilku-kilkunastu dniach;
  • przewlekły trwa 3-8 tygodni. Powodowany między innymi przez zapalenia zatok przynosowych i jamy nosowej, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową czy też refluks żołądkowo-przełykowy.

Ze względu na charakter wyróżniamy kaszel:

  • wilgotny z odkrztuszaniem plwociny,
  • suchy bez wydzieliny, mający postać bezskutecznego odruchu,
  • szczekający charakterystyczny dla zapalenia krtani,
  • z bolesnością w obrębie klatki piersiowej lub krtani,
  • bezdźwięczny w stanach ciężkich, gdy niemożliwe jest powstanie normalnego, silnego odruchu kaszlu,
  • słabe i częste pokaszliwanie bez wydzieliny,
  • pochrząkiwanie ułatwiające usuwanie śluzu nagromadzonego w gardle i krtani.

Ze względu na wpływ na organizm pacjenta, można mówić o kaszlu:

  • korzystnym, który prowadzi do usunięcia wydzieliny, ale bez ryzyka zakażenia,
  • zbędnym, gdy nie przynosi żadnych korzyści, ale również nie wiąże się z wystąpieniem powikłań,
  • szkodliwy, który występuje u osób chorych.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel u dzieci, który określa się jako ostry, najczęściej ma swoje podłoże w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych – głównie wirusowych, astmie, odmie, zapaleniu płuc i powikłań schorzenia, przewlekłych chorobach płuc oraz uwzględniając objaw wstępny, czyli wrodzone wady układu oddechowego, jak i w wyniku pojawienia się ciała obcego w drogach oddechowych.

Kaszel u dzieci mający charakter przewlekły, może być związany z astmą, rozstrzeniem oskrzeli, mukowiscydozą, wadami wrodzonymi, zespołem nieruchomych rzęsek, dysplazją oskrzelową-płucną, bakteryjnym zapaleniem oskrzeli. Ponadto przewlekły kaszel u dzieci może być kaszlem nawykowym, psychogennym lub nieswoistym kaszlem poinfekcyjnym.

Diagnostyka i leczenie

Każdą sytuację i każde dziecko należy traktować indywidualnie. Do obowiązków rodziców należy obserwacja i udanie się na wizytę lekarską, jeśli kaszel powoduje trudności w oddychaniu, utrzymuje się przez dłuży czas i towarzyszy mu wysoka gorączka. Dodatkowymi objawami sugerującymi konieczność natychmiastowej interwencji lekarskiej, są trudności w mówieniu i dolegliwości bólowe. W pierwszej chwili pomocą mogą być preparaty apteczne, jednak dostosowane do wieku dziecka oraz rodzaju jego kaszlu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ŹRÓDŁA:

  • http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja7_nr2_2007.pdf
  • http://docplayer.pl/48058424-Rekomendacje-postepowania-diagnostyczno-terapeutycznego-w-kaszlu-u-dzieci-dla-lekarzy-poz.html
  • http://solbaby.pl/wp-content/uploads/2013/12/kaszel_Standardy_Medyczne_5_2013.pdf
  • http://gptworog.pl/public_content/images/choroby_%20infekcyjne_dzieci.pdf
[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ