Mając jakiekolwiek problemy z zatokami, powinniśmy od razu udać się do gabinetu laryngologicznego. Dlaczego? Ponieważ to ten właśnie specjalista zna się na tym najlepiej i może zapewnić nam opiekę na najwyższym poziomie. Ciekawe jest to, że wielu Polaków nigdy nie było u tego konkretnego lekarza, ponieważ ze zwykłym zapaleniem zatok udajemy się raczej do naszego internisty – liczymy na proste i szybkie rozwiązanie problemu, za które nie będziemy musieli dodatkowo płacić. 

Czasem jednak warto zapisać się na dodatkową wizytę, bo objawy mogą nie zniknąć samoistnie – jest to szczególnie istotne w momencie, gdy chorujemy na ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Mogą one trwać przez wiele tygodni, więc im szybciej udamy się do gabinetu laryngologa – tym lepiej dla nas, bo będziemy mogli rozpocząć skuteczne leczenie i poczuć zdecydowaną ulgę. A na jakie objawy należy zwracać uwagę? W szczególności musimy uważać na utrudnienia w oddychaniu przez nos, bóle głowy oraz twarzy – a także na gorączkę. Może dochodzić do tego również katar, kaszel i ból zębów. Na pewno nie są to choroby, które możemy sobie całkowicie zignorować i zająć się w spokoju swoją pracą.  

Jak może wyglądać badanie zatok?  

Laryngolog na pewno zada nam wiele pytań na temat samopoczucia i odczuwanych objawów – już same te informacje pozwolą mu zorientować się w dotychczasowym przebiegu choroby. Potem przeprowadzi on badanie laryngologiczne – w jego trakcie będzie on dotykać naszej twarzy i sprawdzać czy w któryś miejscach odczuwamy wzmożony ból. Na pewno zastosuje również wziernik i z jego pomocą sprawdzi, jak wygląda wnętrze jamy nosa. W jakim celu wykona on to badanie? Mając na głowie lampę czołową będzie on mógł zobaczyć, czy w naszym nosie znajdują się jakieś zmiany lub doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego. Podczas wspomnianego badania można także ocenić czy nie ma żadnych problemów z przegrodą, a te są bardzo często spotykane. 

Jeżeli potrzebna będzie bardziej szczegółowa diagnoza to można również wykonać tomografię komputerową i uzyskać wyraźny obraz. Na pewno będzie to koniecznie, jeżeli będzie nam potrzebna operacja. Laryngolog może zalecić pobranie wymazu z zatok, jeśli zapalenie jest ostre i chcemy wiedzieć dokładnie, z czym mamy do czynienia. 

Dlaczego ważna jest diagnostyka? 

Nie możemy ignorować chorób zatok tylko dlatego, że objawy wydają nam się niezbyt poważne. Nieleczona choroba może prowadzić do problemów ze wzrokiem i nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania bywają naprawdę niebezpiecznie, a przecież możemy temu zapobiec. Dlatego warto leczyć się u specjalistów. W Warszawie jest to Centrum Medyczne MML

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ