Nauka prawidłowych nawyków to ważny element wychowania każdego malucha. Dotyczy to wszystkich dziedzin życia – od zdrowego żywienia do właściwych metod codziennej pielęgnacji. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak skutecznie przekazać zasady dotyczące dbania o zęby. Kiedy i przy użyciu jakich metod zacząć naukę mycia zębów?

Od kiedy zacząć myć zęby u dziecka?

Dziecko już od pierwszych chwil życia poznaje otaczający świat i uczy się zachowań od swoich opiekunów. W ten właśnie sposób powoli wyrabia sobie nawyki. Dobrze zatem, gdy rodzice zaczynają przekazywać posiadaną wiedzę i umiejętności w sposób jak najbardziej dostosowany do wieku malucha. Dotyczy to wszystkich sfer życia, w tym także zasad pielęgnacji. Rodzice, świadomi przyszłych korzyści, powinni starać się uczyć mycia zębów dzieci od najmłodszych lat.

O tym, jak i czym myć zęby dziecku decyduje etap rozwojowy, na którym się znajduje. Niemowlaki należy przyzwyczajać do konieczności wykonywania manewrów wewnątrz ust jeszcze zanim pojawi się uzębienie. Szczotkowanie zębów u dzieci należy zacząć bardzo wcześnie, czyli tuż po wyrżnięciu się pierwszego zęba.

Jak wybrać produkty do mycia zębów dla dziecka?

Najmłodsze niemowlaki zdecydowanie najtrudniej przekonać do pielęgnacji jamy ustnej. Dobrze, gdy regularnie uczy się je higieny poprzez codzienne przemywanie bezzębnych wałów dziąsłowych gazikami lub przy użyciu szczoteczki nakładanej na palec rodzica.

Od kiedy myć dziecku zęby szczoteczką i pastą? Ich stosowanie należy zacząć w chwili, gdy pojawi się pierwszy ząb. Kluczowy jest przy tym wybór odpowiednich akcesoriów.

Szczoteczka dla niemowlaków posiada małą główkę umieszczoną na dłuższym uchwycie, dzięki czemu z łatwością mieści się w buzi malucha podczas manewrowania nią przez rodzica. Dla starszych dzieci stworzono produkty, których wygląd zdecydowanie zachęca do ich stosowania, np.: kolorowy uchwyt szczoteczki lub centralne kolorowe włosie na główce wskazujące miejsce do nałożenia pasty do zębów.

szczoteczki

Przy wyborze pasty do zębów warto zwrócić uwagę na kompozycję składników. Dla niemowlaków zalecane są pasty do zębów bez fluoru oraz z ksylitolem. Dla dzieci powyżej dwóch lat korzystna będzie taka, z zawartością kombinacji dwóch składników – fluoru i izomaltu, co wzmocni szkliwo i zapobiegnie rozwojowi próchnicy. Dla starszaków (powyżej 7 roku życia) dostępna jest pasta z żelową konsystencją z efektem brokatu i delikatną formułą pozbawioną składników drażniących. Posiada ona mniejsze właściwości ścierne niż produkty dla dorosłych, co ogranicza ryzyko uszkodzenia szkliwa nowych zębów stałych.

Ważna jest przy tym odpowiednia metoda szczotkowania zębów dla dziecka. Zaleca się używanie prostych ruchów okrężnych, które pozwolą na usunięcie płytki nazębnej.

Co zrobić, by dziecko chętnie myło zęby?

Jak dbać o zęby małego dziecka? Na początkowym etapie, maluch raczej chętniej gryzie i ssie włosie szczoteczki niż otwiera buzię do szczotkowania. Nie należy się tym zrażać. Mycie zębów u małych dzieci często wymaga kreatywności ze strony opiekunów. Codzienne powtarzanie czynności higienicznych z czasem przyniesie pozytywne skojarzenia i maluch nauczy się właściwych nawyków.

Doskonałą metodą, by jak najskuteczniej zachęcić roczne dziecko do mycia zębów jest np.: opowiadanie zabawnej historii lub śpiewanie wybranej piosenki, która kojarzy się maluchowi z pielęgnacją. Dla starszych dzieci zachęcająco podziała szczoteczka do zębów wyposażona w kolorowe światełko migające przez minutę, czyli czas, w którym należy szczotkować jeden z łuków zębowych. W ten sposób maluch wie, jak długo myć zęby.

Codzienne mycie zębów powinno stać się rodzinnym rytuałem, miłym czasem spędzonym wspólnie – pamiętajmy, że dzieci doskonale uczą się przez naśladowanie dorosłych. Im więcej czasu poświęcimy na ukształtowanie zdrowych nawyków we wczesnym dzieciństwie naszych podopiecznych, tym większe szanse na uniknięcie bolesnych dolegliwości w przyszłości. Poznaj produkty GUM dedykowane tylko dla dzieci na: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/produkty-dla-dzieci.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ