Kiedy decydujemy się na zrzucenie kilku kilogramów, chcemy jak najszybciej zobaczyć pierwsze efekty. W głowie pojawia się pytanie ”jak szybko schudnąć?”. Przeszukujemy Internet z nadzieją, że ktoś da nam jedno konkretne, proste rozwiązanie. Trafiamy na milion informacji, a po ich przeczytaniu czujemy się przytłoczeni i nadal nie wiemy, co zrobić, aby szybko schudnąć. Chyba każdy, kto choć raz zdecydował się na dietę, przez to przechodził. Niestety, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Na proces zrzucania dodatkowych kilogramów ma wpływ wiele rzeczy, ale nie ma co się martwić. Ten jeden artykuł da nam wszystkie niezbędne wskazówki, dzięki którym szybko zobaczymy pierwsze efekty.

Waga i centymetr

Zacznijmy od rzeczy najprostszej i niekoniecznie oczywistej. Jeżeli chcemy widzieć efekty odchudzania, nie możemy polegać jedynie na odbiciu w lustrze albo liczyć na to, że znajomi w pracy coś zauważą i zdecydują się nas skomplementować. To tak nie działa. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o możliwość sprawdzania efektów za pomocą liczb. W tym pomoże nam waga i centymetr. Ważymy się codziennie na czczo. Badania pokazują, że osoby, które to robią szybciej tracą kilogramy i rzadziej rezygnują z diety, a o to nam właśnie chodzi. Widząc codziennie nawet niewielki spadek wagi, dostajemy motywację do dalszego działania. Z centymetra korzystamy raz w tygodniu. Dlaczego mamy się mierzyć, skoro korzystamy już z wagi? Często na początku naszej drogi do wymarzonej sylwetki, nasza waga się nie zmienia, ale nie znaczy to, że nie ma efektów. Można je zauważyć właśnie poprzez mierzenie swojego ciała. Pomiary najlepiej zdejmować z kilku miejsc. Zalecamy, aby było to z ud zaraz nad kolanem oraz z ich najszerszej części, bioder, brzucha na wysokości pępka, talii oraz z najszerszego miejsca rąk. Oczywiście wszystkie pomiary jak i wagę zapisujemy.

Spontaniczna aktywność fizyczna

Jak szybko schudnąć? Zadbajmy o spontaniczną aktywność fizyczną. Co to takiego? Aktywność niezwiązana z treningiem, a z czynnościami, jakie wykonujemy w ciągu dnia. Jest niesamowicie ważna dla naszego organizmu, nie tylko wtedy, kiedy zależy nam na zrzuceniu kilku kilogramów. Dzięki niej możemy spalić więcej kalorii niż podczas treningów. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Zamiast windy, wybierzmy schody, w komunikacji miejskiej stójmy zamiast siedzieć. Jeśli mamy czas, albo następny autobus ma być dopiero za 10 min, zdecydujmy się przejść na następny przystanek. Możemy również po prostu wysiąść wcześniej. Jeśli poruszamy się po mieście samochodem, parkujmy dalej, aby móc się kawałek przejść. Dzwoniąc do rodziny lub przyjaciół, zamiast siedzieć na kanapie, spacerujmy po domu. Te proste zmiany sprawią, że nawet nie będziemy wiedzieć, kiedy spalamy kalorie.

Produkty Light

Dla wielu z nas tłuszcz równa się tycie i jest to po części prawda. Tłuszcze mają sporo kalorii, ale są też potrzebne, szczególnie te nasycone, do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego eliminacji wszystkiego, co zawiera tłuszcze mówimy stanowcze nie, ale już ograniczaniu – tak. Jeżeli zależy nam na tym, aby szybko schudnąć, powinniśmy decydować się na produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, czyli tzw. light. Będzie to przede wszystkim nabiał, czyli jogurty, mozzarella, mleko. W przypadku śmietany zalecamy wybranie jogurtu greckiego. Te małe zmiany pozwolą nam na zmniejszenie liczb spożywanych kalorii.

Wypijane kalorie

Czasami wydaje nam się, że jemy stosunkowo mało, ale nasza sylwetka się nie zmienia, albo zmienia, ale na gorsze. Warto wtedy się zastanowić czy przypadkiem nie pijemy pustych kalorii. Słodkie napoje nie zabijają głodu, ale mogą skutecznie powodować przybieranie na wadze. Warto je wyeliminować, albo zamienić na wersje bez cukru. Pojawią się teraz na pewno głosy, że cola zero nie jest tak dobra jak zwykła, albo, że herbata bez cukru nie przechodzi Wam przez gardło. Rozumiemy. Dlatego nie zachęcamy do drastycznych zmian. Jeżeli codziennie wypijamy butelkę coli, spróbujmy pić ją, co drugi dzień, zamieńmy na mniejszą, albo pijmy na zmianę z wersją bez cukru. Jeżeli słodzimy kawę albo herbatę, spróbujmy co drugi dzień odrobinę zmniejszać ilość cukru, albo zamieńmy cukier na ksylitol. Ma 0 kalorii!

Mniejszy talerz = mniejsza porcja

Wybierając większe talerze narażamy się na jedzenie większych porcji. Wydaje nam się, że porcja, którą nakładamy jest zbyt mała, a my zbyt głodni, więc dokładamy jeszcze trochę. Porażka przy odchudzaniu gwarantowana. Świetnym sposobem będzie wyrobienie sobie nawyku sięgania po mniejsze naczynia. Wypełnione po brzegi będą dawały nam poczucie, że nasz głód zostanie zaspokojony, a my, dzięki temu, nie zjemy przez to zbyt dużej ilości kalorii. Warto też zrobić sobie eksperyment w domu i porcję z małego talerza, przerzucić na duży. Wyniki na pewno Was zaskoczą.

Zasada 80/20

Najczęstszym powodem porzucania diety i braku efektów jest zbyt rygorystyczna dieta. Wyrzeczenia są trudne i ciężko nam w nich wytrwać. Dlatego warto stosować się do zasady 80/20. Polega ona na tym, że 80% naszej diety to posiłki zdrowe, pełnowartościowe, niskokaloryczne, a 20% to nasze zachcianki. Dzięki temu unikamy napadów głodu, które często kończą się wpychaniem w siebie wszystkiego, czego sobie odmawialiśmy od początku diety. Unikamy poczucia, że wszystko poszło na marne i nie ma sensu wracania do diety. Ta zasada minimalizuje ryzyko pojawienia się takich sytuacji, a nawet, jeśli będziemy mieć słabszy dzień i przez cały dzień będziemy jeść same niezdrowe i kaloryczne rzeczy, pamiętajmy, że nic się nie stało. Jesteśmy tylko ludźmi. Następnego dnia kontynuujmy swoją dietę i przeanalizujmy czy aby na pewno stosowaliśmy się do zasady 80/20. Dzięki niej, możemy z przyjemnością szybko chudnąć.

Jak widać, aby szybko schudnąć wcale nie trzeba się głodzić. Te 6 wskazówek nie tylko pozwolą szybko cieszyć się pierwszymi efektami, ale również pomogą w utrzymaniu wymarzonej sylwetki na długi czas. Dodatkowo, żadna z nich nie wymaga od nas ogromnych wyrzeczeń. Odchudzanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy wprowadzić kilka małych zmian.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ