Nocne chrapanie to codzienność wielu z nas. Niestety, wciąż świadomość dotycząca tego, jak groźne może być chrapanie, jest niska. Dlaczego należy zainteresować się chrapaniem i jakie skutki może przynieść wieloletnie ignorowanie tego problemu?

Chrapanie to objaw fizjologiczny, który pojawia się, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. Chrapanie pojawia się tylko w czasie, gdy śpimy. Wszystko dlatego, że wtedy mięśnie gardła wiotczeją i opadają na jego tylną część oraz na nasadę języka, zmniejszając średnicę tunelu, przez które może przedostać się powietrze. Ze względu na to, osoba śpiąca zaczyna nabierać powietrza w sposób gwałtowny, wprawiając tym w drgania język i podniebienie. Efektem jest powstawanie charakterystycznego dźwięku, nazywanego chrapaniem.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie może pojawić się w wyniku alergii, infekcji dróg oddechowych, obecności polipów w jamie nosowej lub przez skrzywioną przegrodę nosową. Inną możliwą przyczyną chrapania może być osłabienie mięśniówki gardła, jak i nieprawidłowa budowa gardła (na przykład, język może być nienaturalnie wydłużony lub podniebienie może być nadmiernie miękkie).

Kto jest narażony na ryzyko występowania chrapania?

Chrapania nie wyleczymy samodzielnie, ale możemy spowodować, że problem stanie się mniejszy. Osoby nadużywające alkoholu, regularnie palące dużą ilość alkoholu są narażone na problemy z chrapaniem bardziej niż ci, którzy unikają używek. Dodatkowo, pojawieniu się chrapania sprzyja otyłość. Innym czynnikiem skorelowanym z chrapaniem jest wiek: im jesteśmy starsi, tym częściej chrapiemy. Osoby o wysokim ciśnieniu, kobiety z zaburzeniami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie również są narażone bardziej niż inni na pojawienie się chrapania.

Dlaczego nieleczone chrapanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Osoby, które przez wiele lat chrapią w nocy i nie podejmują się leczenia problemu, narażają się na rozwinięcie się tak zwanego obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to dolegliwość objawiające się zaniechaniem oddychania podczas snu nawet na kilkadziesiąt sekund. Brak dopływu powietrza do mózgu przez tak długi czas doprowadza do szeregu problemów zdrowotnych, znacząco obniża jakość funkcjonowania w ciągu dnia i przyczynia się do skrócenia czasu życia.

Leczenie chrapania

Dlatego jeśli my lub nasi bliscy głośno chrapiemy w nocy, należy udać się do przychodni, aby uzyskać skierowanie do laryngologa. Lekarz tej specjalizacji zdiagnozuje nas prawidłowo i dopasuje do naszego indywidualnego przypadku sposób leczenia.

Więcej o tym, jak może pomóc nam laryngolog http://cmc-center.pl/laryngologia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ