Zwykle leczenie grypy polega na łagodzeniu objawów za pomocą leków dostępnych bez recepty. Przy ich stosowaniu trzeba jednak zwrócić uwagę na działania niepożądane i przeciwwskazania, ponadto wiele preparatów zawiera mnóstwo cukru i inne zbędne organizmowi dodatki. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów infekcji, warto sięgnąć po domowe sposoby na grypę – są bezpieczne, w dużej mierze skuteczne i tanie.

Najprostsza metoda na grypę – odpoczynek i ciepło

Organizm musi mieć siłę do walki z wirusami, dlatego podczas grypy należy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i zostać w domu. Jeśli niepomni zaleceń lekarza i tak pójdziemy do pracy, będziemy dłużej dochodzić do zdrowia i ryzykujemy groźnymi powikłaniami. Nie mówiąc już o tym, że przy okazji będziemy roznosić wirusa wśród swoich współpracowników.

Podstawowa zasada leczenia grypy brzmi – chorobę trzeba wyleżeć (dosłownie) i wygrzać. Nic tak nie zregeneruje organizmu jak długi, spokojny sen i błogi wypoczynek pod kołdrą. Wygrzewanie infekcji ma konkretne uzasadnienie medyczne, gdyż wirusy rozmnażają się w 33-34°C, a wyższa temperatura hamuje ich rozwój. Jak się okazuje, najlepsze domowe sposoby na grypę są zarazem najprostsze – wystarczy ciepła kołdra, moczenie stóp w gorącej wodzie i ciepła kąpiel z dodatkiem leczniczych olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, goździkowego czy sosnowego.

Domowe sposoby na grypę – herbatki, syropy i mikstury

Pisząc o zwalczaniu wirusów wysoką temperaturą, nie sposób pominąć herbatek o działaniu rozgrzewającym i napotnym. Nasze babki leczyły się głównie herbatką z kwiatów lipy, dosłodzoną miodem lub sokiem malinowym. Ten ostatni możesz dodać także do herbatki z suszonych owoców malin. Odważni mogą wypróbować odwaru z imbiru – wystarczy zetrzeć kawałek świeżego kłącza zalać wodą i gotować 15 minut. Herbatkę warto doprawić sokiem malinowym lub miodem.

Domowe sposoby na grypę to także rozmaite syropy, przyrządzone z roślin stosowanych w medycynie ludowej w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Takim popularnym remedium jest syrop z młodych pędów sosny, choć  trzeba przygotować go już w maju. Jeśli nie jesteśmy na tyle zapobiegliwi, pozostają nam składniki dostępne przez cały rok, tj. czosnek, cebula, tymianek, goździki i buraki. Syropy pomagają na kaszel i ból gardła – dezynfekują i osłaniają błonę śluzową gardła, ułatwiają też odkrztuszanie wydzieliny.

Sposoby na grypę z medycyny niekonwencjonalnej

Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z medycyną ludową czy niekonwencjonalną, o stawianiu baniek na grypę słyszał chyba każdy. Działanie baniek polega na wytworzeniu podciśnienia, wskutek czego pękają naczynka krwionośne i dochodzi do powstania krwiaków. Układ odpornościowy traktuje wypływającą krew jak obce białko, a w rezultacie mobilizuje mechanizmy obronne do wzmożonej produkcji przeciwciał. Niestety, nieumiejętne posługiwanie się tradycyjnymi szklanymi bańkami może doprowadzić do poparzenia skóry. Zamiast nich możemy wypróbować bańki gumowe – osiągniemy taki sam efekt bezpiecznym sposobem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ