Zalegająca wydzielina w nosku przeszkadza maluchowi do tego stopnia, że utrudnia zasypianie i powoduje częste wybudzanie, a dziecko staje się drażliwe i niespokojne. Nieleczony katar u dziecka może również doprowadzić do powikłań, powodując ból uszu, zapalenie zatok, a nawet zapalenie oskrzeli. Jednak stosowanie tabletek i kropli do nosa może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Tego typu medykamenty są zabronione o małych dzieci, gdyż wysuszają i podrażniają śluzówkę nosa, przez co mogą przedłużać czas trwania infekcji. Dlatego większość rodziców woli sięgać po domowe sposoby na katar u dziecka, które są w pełni bezpieczne i skuteczne.
Najpierw toaleta – aspirator na katar dla dziecka
Małe dziecko nie potrafi skutecznie wydmuchać nosa, dlatego zanim przystąpimy do inhalacji, należy najpierw pozbyć się zalegającej wydzieliny za pomocą aspiratora. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki albo odciągacza na wdech – oba sposoby są mało higieniczne, choć tanie i z reguły dają pożądany rezultat oczyszczenia noska. Rodzice mają również do wyboru nieco bardziej zaawansowane urządzenia, czyli odsysacze do nosa podłączane do odkurzacza. Są tanie, działają szybko i skutecznie, a rodzic nie jest narażony na połknięcie wydzieliny. Znacznie droższe są aspiratory elektryczne, ale nie trzeba podpinać ich do głośnego odkurzacza (małe dzieci często boją się warkoczących urządzeń) i są delikatne dla małego dziecka.
Inhalacje solą fizjologiczną i maść majerankowa
Sięgając po domowe sposoby na katar u dziecka, nie sposób ominąć inhalacji. To naturalna i bezpieczna metoda, dzięki której udrożnimy zapchany nosek i ułatwimy dziecku oddychanie. W sprawnym przeprowadzeniu inhalacji pomagają nam inhalatory dla dzieci – maluchy dobrze je tolerują i są znacznie bardziej praktyczne niż tradycyjna „parówka”. Jeśli błona śluzowa noska jest przesuszona i podrażniona, stosujemy inhalacje z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, która działa nawilżająco. Gdy dziecko cierpi na gęsty katar, możemy zastosować roztwór chlorku sodu (3-5%) – taka inhalacja rozrzedzi wydzielinę i udrożni nosek. Innym domowym sposobem na katar u dziecka jest smarowanie zewnętrznych okolic nosa maścią majerankową, która ułatwia oddychanie i łagodzi podrażnienia skóry spowodowane katarem.
Pozostałe domowe sposoby na katar u dziecka
Zamiast drażniących i silnie działających kropli do nosa, rodzice mogą aplikować dziecku roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską. Takie naturalne krople rozrzedzają gęstą wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzenie za pomocą aspiratora. Trzeba również stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do walki z infekcją – przed snem warto przewietrzyć sypialnię, włączyć oczyszczacz lub nawilżacz powietrza. Pokój nie powinien być przegrzany, dlatego lepiej nieco przykręcić kaloryfery lub ułożyć na nich wilgotne ręczniki. Aby ułatwić dziecku oddychanie w czasie snu, można położyć je na dużej poduszce (aby głowa była uniesiona) lub zachęcić do spania na brzuszku.