Wypracowanie satysfakcjonującej muskulatury wymaga przestrzegania odpowiedniej diety i systematycznego przerzucania ton żelastwa na siłowni. Osoby bardziej zaawansowane, które zdążyły już nabrać tężyzny fizycznej, mogą dodatkowo sięgnąć po suplementy na budowanie masy mięśniowej. Wybór jest szeroki, w dodatku na rynku wciąż pojawiają się nowe, mniej lub bardziej rewolucyjne suplementy. Zanim jednak kupisz odpowiedni dla siebie preparat, sprawdź, jak działają odżywki na przyrost mięśni.

Suplementy na przyrost mięśni – kreatyna

Kreatyna to naturalny związek występujący głównie w mięśniach (ok. 98% z całej zawartości w organizmie), który stosuje się w celu budowania suchej masy mięśniowej i zwiększenia wydajności treningowej. Oprócz działania anabolicznego, kreatyna wykazuje właściwości antykataboliczne i przeciwutleniające. Stosowana przed treningiem pozwala wykonać więcej powtórzeń przy maksymalnym obciążeniu, natomiast przyjmowanie odżywki po treningu przyspiesza regenerację i zapobiega uszkodzeniom tkanki mięśniowej. Dzienna dawka kreatyny powinna wynosić 5-10 g rozłożonych na dwie porcje.

Aminokwasy rozgałęzione BCAA na regenerację mięśni

Aminokwasy rozgałęzione BCAA (walina, leucyna i izoleucyna) stanowią podstawowy materiał budulcowy białka, przez co zapewniają sportowcom szereg korzyści. Przede wszystkim bezpośrednio odżywiają mięśnie, co ułatwia ich regenerację po treningu. Powodują również obniżenie poziomu serotoniny, w rezultacie zapobiegając uczuciu wyczerpania i senności. Stosowanie aminokwasów rozgałęzionych pomaga także uporać się z bólem mięśni oraz powstrzymać procesy kataboliczne. Odżywki BCAA przyjmuje się w dawce 7-20 g dziennie.

Białko serwatkowe na przyrost mięśni

Białko serwatkowe to najlepiej przyswajalny, a zarazem najczęściej stosowany rodzaj odżywki białkowej (w sklepach znajdziesz także niemleczne, zwierzęce i roślinne). Bez optymalnej podaży białka w diecie nie ma mowy o powiększaniu muskulatury, gdyż to właśnie białko stanowi główny składnik mięśni. Wśród białka serwatkowego masz do wyboru preparaty w postaci koncentratu, izolatu lub hydroizolatu. Serwatkowe odżywki na przyrost mięśni nie tylko budują masę mięśniową, ale również sprzyjają regeneracji po treningu i poprawiają metabolizm. Białko serwatkowe należy przyjmować przed i po treningu w porcjach 30-40g.

Beta-alanina na pompę mięśniową

Beta-alanina to aminokwas będący substratem do produkcji karnozyny – związku występującego w mięśniach, który hamuje spadek pH związany z nagromadzeniem kwasu mlekowego. Suplementy na przyrost mięśni zawierające beta-alaninę mają na celu utrzymanie właściwego poziomu pH, a tym samym zapobieganie skutkom nadmiernej kwasowości tj. zmęczeniu, spadku wydajności mięśni i zaburzeniom przewodnictwa impulsów nerwowych. To skuteczna odżywka na „pompę mięśniową”, która zwiększa wytrzymałość i siłę, a także (wraz z kreatyną) przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty należy przyjmować 3 g odżywki przed i po treningu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ