Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, takie jak ekstrakcje zębów czy operacje z zakresu implantoprotetyki, przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg najlepiej wykonać na początku tygodnia. Należy się do niego przygotować wykonując zdjęcie pantomograficzne, a w dniu zabiegu powinno się zjeść śniadanie, nie pić alkoholu i nie palić papierosów.

Zdjęcie rentgenowskie ułatwi pracę stomatologowi

Przed zabiegiem chirurgicznym należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zwane panoramą, czyli inaczej zdjęcie pantomograficzne. Umożliwia ono lekarzowi ocenę położenia zęba i jego korzeni. Do wykonania takiego zdjęcia potrzebne jest skierowanie i jest to usługa refundowana przez NFZ raz na trzy lata. Refundowane zabiegi mają jednak długi czas oczekiwania, zwłaszcza w tak obleganych specjalizacjach jak stomatologia. Warszawa i Gdańsk to miasta, gdzie na wizytę dentystyczną czeka się nawet 11 miesięcy. W związku z tym, przygotowując się do zabiegu chirurgicznego warto wykonać zdjęcie z dużym wyprzedzeniem lub skorzystać z usług prywatnej przychodni.

Zabieg najlepiej zaplanować na początku tygodnia

Po zabiegu chirurgicznym najlepiej zostawić sobie 2-3 dni w zapasie, na wypadek wystąpienia komplikacji i objawów niepożądanych. W związku z tym, umawiając się na wizytę, lepiej wziąć pod uwagę dni od poniedziałku do środy. W przypadku zabiegów wykonywanych pod koniec tygodnia, niebezpieczny obrzęk czy krwotok może pojawić się podczas weekendu, kiedy dostęp do stomatologa jest utrudniony.

Przed zabiegiem należy zjeść posiłek wysokocukrowy

Na zabieg chirurgiczny nie powinno się przychodzić na czczo. Sam zabieg, jak i stres z nim związany, powoduje spadek cukru, który może doprowadzić do omdlenia. Przed umówioną operacją należy więc zjeść posiłek bogaty w cukry, na przykład kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego, porcję owoców lub kawałek czekolady.

Uwaga na używki

Przed umówioną wizytą chirurgiczną zabronione jest spożywanie alkoholu, natomiast po zabiegu nie powinno się palić papierosów. W celu zminimalizowania chęci sięgnięcia po papierosa, można wcześniej zakupić preparat łagodzący głód nikotynowy (na przykład w formie plastra). Przed zabiegiem nie należy też brać rozkurczających środków przeciwbólowych, które mogą rozrzedzać krew.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ