Bieganie to sport budzący wiele kontrowersji. Z jednej strony, nie wymaga wielu wydatków, odbywa się na świeżym powietrzu i przynosi rozliczne korzyści dla organizmu. Z drugiej, wielu ludzi narzeka na jego monotonność, wysiłek, jaki trzeba wykonać i złe skojarzenia ze szkolnych zajęć sportowych. jak zatem sprawić, żeby bieganie stało się twoją prawdziwą pasją?

Przygoda z bieganiem powinna rozpocząć się w sklepie oferującym dobre artykuły sportowe. Chodzi przede wszystkim o obuwie. Odpowiednio dobrane może sprawić, że dyskomfort związany z bieganiem zniknie. powinno przede wszystkim prawidłowo amortyzować kontakt stopy z podłożem oraz być stabilne i elastyczne. Prawidłowy dobór obuwia do biegania może zapobiec bólowi stawów. O ile dedykowane biegaczom stroje to artykuły dla początkujących całkowicie nieobowiązkowe, o tyle buty muszą sprzyjać tego typu aktywności.

Często zgłaszanym problemem związanym z początkami jest brak motywacji. Nie da się ukryć, bieganie to sport niełatwy, zwłaszcza na początku – zmęczenie i brak odpowiedniej kondycji dają się we znaki, skutecznie zniechęcając do dalszej aktywności. Ten kryzys można przeczekać. Istnieją różne sposoby na poradzenie sobie z nim. Może to być zaproszenie do wspólnego treningu znajomego, który również nie miał wcześniej doświadczeń z bieganiem. Dwie początkujące osoby będą się wzajemnie motywowały. Obecność drugiej osoby wzbudza czasami chęć rywalizacji, co nie jest wskazane na samym początku. W bieganiu chodzi bowiem o to, żeby nie tylko przekraczać granice organizmu, ale przede wszystkim nawiązać z nim kontakt i reagować na jego potrzeby. Dlatego samotnym biegom może towarzyszyć także ulubiona, energiczna muzyka w dostosowanych do szybkiego przemieszczania się słuchawkach.

Nieodłącznym towarzystwem biegów powinna być także woda w wygodnej butelce lub bidonie. Podczas wysiłku traci się wraz z potem elektrolity, potrzebne do odpowiedniej pracy mięśni. Należy uzupełniać je ci kilkanaście minut, żeby zapobiec skutecznie szybkiemu zmęczeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ