Rosnącą popularnością cieszą się ostatnio superfoods, czyli artykuły spożywcze o szczególnie wysokiej zawartości przyswajalnych składników odżywczych. Wśród nich prym wiedzie zielony jęczmień. Używa się go do przyrządzania koktajlów, sałatek i jogurtów. Czym zatem jest zielony jęczmień i jak go stosować z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia?

Zielony jęczmień to po prostu młode, siedmiodniowe kiełki jęczmienia. Zawierają mnóstwo składników pochodzących z ziarna, które magazynowało je na użytek rozwoju młodej roślinki. Wiele z nich to unikalne substancje, które trudno jest pozyskać z innego rodzaju pożywienia, na przykład leucyna i kwas glutaminowy. Zwiera także rozpuszczalny błonnik pokarmowy, niezbędny dla prawidłowej pracy jelit oraz obniżający poziom szkodliwego cholesterolu, odpowiadającego za bardzo niebezpieczne zakrzepy w naczyniach krwionośnych.

Te młode kiełki zawierają dużo potrzebnych człowiekowi substancji – witamin i mikroelementów, na przykład witamin A i C, cynk, magnez i żelazo. Dzięki zawartości błonnika obniża poziom cholesterolu , wspomaga efektywne i bezpieczne odchudzanie oraz posiada właściwości przeciwutleniacza, co spowalnia procesy starzenia się komórek ciała. Warto zaufać jego działaniu także podczas przeziębień, infekcji i stanów zapalnych, ponieważ działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Wpływa także na poprawę stanu cer i na ogólne samopoczucie, ponieważ wspomaga regenerację komórek. Z kolei wysoka zawartość żelaza pomoże w leczeniu niedokrwistości i uzupełnianiu niedoborów. Dodatkową, ogromną zaletą jęczmienia jest fakt, że wszystkie zawarte w nim składniki dobrze się przyswajają, co nie jest wcale oczywiste w przypadku kupnych, gotowych suplementów diety.

Zielony jęczmień można nabyć w postaci sproszkowanej, tabletek lub jako nasiona do hodowli kiełków, które nie jest specjalnie skomplikowana i nie wymaga kosztownych, nietypowych akcesoriów. Warto włączyć go do codziennej diety i sprawdzić, które z rozlicznych właściwości sprawdzą się dla nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ