Istnieje bardzo wiele często sprzecznych opinii na temat wysiłku fizycznego w ciąży. Jedni zalecają ćwiczenia, inni mówią, że są absolutnie wykluczone. Jak zwykle, prawda leży po środku. Trzeba jedynie zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami, żeby móc w trakcie ciąży w pełni korzystać z wachlarza korzyści oferowanych przez ruch.
Wiele aktywnych fizycznie kobiet nie wyobraża sobie rezygnacji ze swojego trybu życia na czas ciąży. Powodów jest wiele. Nie chcą stracić formy lub sport daje im po prostu bardzo wiele energii i satysfakcji. Jednak wraz z ciążą pojawiają się wątpliwości. Czy forsowny wysiłek nie zaszkodzi dziecku? Oczywiście warto zacząć od konsultacji z lekarzem. Nie istnieje żadna reguła, która można bezpiecznie odnieść do każdego. Lekarz prowadzący powinien pomóc w dobraniu intensywności i rodzaju ćwiczeń tak, by były bezpieczne dla dziecka i matki.
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, repertuar sportów nie będzie też znacząco uszczuplony. Nie zaleca się biegania, jazdy konnej i sportów wymagających znacznego wysiłku. Ze względów bezpieczeństwa zabronione są także sporty ekstremalne. Jednak prawidłowo dobrana dyscyplina przyniesie same korzyści. Pozwoli szybciej wrócić do dobrej figury po ciąży, zmniejszy napięcie, pomoże zachować dobrą kondycję i samopoczucie. Do wyboru są różne sposoby na regularny ruch – do niektórych potrzebne będą specjalne artykuły sportowe, ale większość bazuje na prostocie. Odpowiedni wybór mogą stanowić dedykowane kobietom w ciąży zajęcia jogi lub pilatesu. Można także rozważyć taniec albo pływanie. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie są to dyscypliny, do których potrzebne będą kosztowne artykuły.
Wybierając dedykowane przyszłym mamom zajęcia warto upewnić się, jakie kwalifikacje posiada prowadząca je osoba. Dobry trener to ktoś, do kogo można zwrócić się po radę w chwili wątpliwości oraz poprosić o indywidualne dostosowanie tempa i rodzaju ćwiczeń. Jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepiej wybrana osoba nie zastąpi konsultacji z lekarzem prowadzącym.