Dostępność odżywek i suplementów dla sportowców jest tak duża, że dobór odpowiedniego może stanowić potężny problem nie tylko dla początkujących. Mamy odżywki na budowanie masy, suplementy na redukcję, preparaty na poprawę siły i wytrzymałości oraz kompleksowe multiwitaminy. O zakupie konkretnego preparatu powinny decydować indywidualne potrzeby organizmu oraz rodzaj uprawianej dyscypliny. Jakie odżywki sportowe stosować, aby zbudować formę i uzyskać jeszcze lepsze wyniki na boisku, na bieżni czy w siłowni?

Odżywki dla sportowców z witaminami i minerałami

Organizm sportowca pracuje zupełnie inaczej niż organizm osoby, która z reguły nie lubi się przemęczać. Regularne treningi stymulują procesy przemiany materii, co w efekcie prowadzi do szybszego spalania składników odżywczych. Intensywny metabolizm nie tylko zwiększa ryzyko niedoborów, ale również skutkuje wytwarzaniem większej ilości toksyn. Bardzo ważne jest, aby organizm narażony na długotrwały i systematyczny wysiłek, otrzymywał optymalne porcje witamin i minerałów. Niestety, zanieczyszczenie środowiska i stosowanie chemicznych środków ochrony roślin prowadzi do zubożenia żywności pod względem zawartości cennych składników. W rezultacie osoby aktywne fizycznie muszą stosować odżywki sportowe, które pokrywają zwiększone zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. W codziennej diecie sportowca nie może zabraknąć zwłaszcza takich składników jak: antyoksydanty (wit.A, E i C), witamin z grupy B, witaminy D, wapnia i magnezu.

Odżywki sportowe z węglowodanami

Odzywki węglowodanowe dostarczają organizmowi glikogenu – związku z grupy wielocukrów (węglowodanów złożonych), który stanowi wysokoenergetyczne paliwo dla mięśni. Dzięki glikogenowi zwiększa się wydajność mięśni, które mogą pracować dłużej i intensywniej. Odżywki sportowe z węglowodanami, przyjmowane po treningu, mają za zadanie uzupełnić niedobór glikogenu i przyspieszyć regenerację zmęczonych mięśni (hamują procesy kataboliczne). Według ekspertów najlepiej stosować dawkę 30-50 g na ok. 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną.

Odżywki białkowe

Białko jest głównym materiałem wykorzystywanym do budowy i rozwoju tkanki mięśniowej, jednak nawet dobrze zbilansowana dieta nie dostarczy profesjonalnemu sportowcowi odpowiedniej ilości tego ważnego składnika. Odżywki sportowe z białkiem zapobiegają niedoborom, a w rezultacie stymulują przyrost mięśni, budują muskulaturę i niwelują uszkodzenia włókien mięśniowych powstałe podczas treningu.

Niestety, nadpodaż białka może prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu (obciąża nerki, zakłóca równowagę kwasowo-zasadową), dlatego z odżywkami proteinowymi nie wolno przesadzać. Dzienne zapotrzebowanie na białko u osób trenujących sporty siłowe wynosi 2-2.5 g na kg masy ciała, podczas gdy zalecana podaż białka w sportach wytrzymałościowych to zaledwie 1.1-1.4 g na kg m.c. oraz 2 g na redukcji. Większa ilość białka nie tylko może zaszkodzić, ale również nie zwiększa efektywności treningu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ