Uciążliwy ból gardła to objaw przeziębienia lub infekcji, który jest znany niemal każdemu. Zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym łatwo jest nabawić się takich dolegliwości przez kontakt z kimś chorym lub zbyt niską temperaturę. Ból gardła towarzyszy także często osobom pracującym głosem, takim jak nauczyciele, wykładowcy czy wychowawcy w przedszkolu. Czy takie dolegliwości zawsze wymagają sięgania po leki? niekoniecznie. Można poradzić sobie z nimi za pomocą ziół.

Zioła stanowią skuteczną, choć niedocenianą broń w walce z infekcjami. Powodem tego niedocenienia jest zapewne fakt, że ich działanie nie jest tak szybkie i spektakularne jak działanie dostępnych w aptece leków. Jednak warto wypróbować ich moc i dać im szansę. Nie obciążają wątroby, a ich dłuższe stosowanie może stanowić ważną podstawę profilaktyki immunologicznej. Od jakich ziół najlepiej zacząć, by poradzić sobie z bólem gardła?

Bóle gardła

Kwiat rumianku wykazuje skuteczne działanie przeciwwirusowe. Sprawdza się bardzo dobrze jako napar do płukania ust. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej gardła, pomagając organizmowi zwalczyć skutki infekcji. Podobne, choć nieco silniejsze działanie ma napar z szałwii, stosowany często także przy problemach z dziąsłami i chrypce. Z kolei podbiał w parze z tymiankiem jest częstą bazą, na której sporządza się gotowe artykuły lecznicze, na przykład tabletki do ssania. Podbiał pomaga pozbyć się kaszlu, ułatwia odkrztuszanie i usuwanie zalegającego w oskrzelach śluzu. Za to tymianek ma działanie antyseptyczne i niszczy drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję i dolegliwości.

Warto także zapoznać się z naparami ziołowymi do picia. Jednym z najpopularniejszych jest mięta pieprzowa. Zawarty w niej olejek eteryczny ułatwia oddychanie i wspomaga chory układ oddechowy. Także napar z babki lekarskiej wykazuje uniwersalne, wszechstronne działanie w walce z infekcjami. Warto połączyć je z nawilżającym śluzówkę gardła prawoślazem.

Naturalne sposoby na ból gardła wymagają nieco cierpliwości, ale ich stosowanie jest skuteczne i nieszkodliwe dla organizmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ