Jaki aparat ortodontyczny będzie dla nas najlepszy?

0
5240

Jesteśmy po wizycie u ortodonty i już wiemy, że czeka nas założenie aparatu ortodontycznego. Lekarz zaproponował nam kilka wariantów leczenia. Są one zróżnicowane ze względu na rodzaj aparatu dentystycznego, jego cenę, częstotliwość wizyt kontrolnych. Która opcja będzie najlepsza właśnie dla nas?

Zanim zrobimy swój wybór, musimy się zastanowić, co dla nas ma największe znaczenie. Cena, komfort użytkowania, a może kwestie estetyczne? Im mniej widoczny aparat na zęby, tym jest droższy.

Jakie aparaty zębowe są dostępne na rynku? Są to zarówno aparaty ortodontyczne stałe, jak i ruchome.

Aparaty ruchome – jak sama nazwa wskazuje – nie są mocowane na stałe do zębów. Są zakładane na noc i noszone w ciągu dnia. Są przeznaczone głównie dla najmłodszych pacjentów (do 12. roku życia). Wyjątek stanowią aparaty nakładkowe, które mogą stosować również dorośli. W trakcie leczenia wykorzystuje się kilka (lub nawet kilkadziesiąt) przezroczystych nakładek, przygotowanych specjalnie dla nas. Są one praktycznie niewidoczne. Nie wymagają też dodatkowych śrub czy stosowania łączeń. Jest to stosunkowo droga metoda, a leczenie trwa od 9 do 18 miesięcy.

Znacznie częściej dla osób dorosłych proponowane są aparaty stałe. Są one naklejane na zęby. Składają się z zaczepów (zamków i pierścieni), do których są mocowane sprężyste druty. Założenie aparatu ortodontycznego zajmuje około godziny. Z kolei stopień jego naprężenia reguluje ortodonta podczas wizyt kontrolnych.

Tyle jeśli chodzi o cechy wspólne aparatów dentystycznych stałych. To, co je różni, to przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Dodać do tego należy długość trwania leczenia, komfort użytkowania i oczywiście cenę. Dostępne na rynku aparaty możemy podzielić na cztery grupy:

  • aparaty stałe tradycyjne metalowe,
  • aparaty stałe kosmetyczne,
  • aparaty samoligaturujące,
  • aparaty ligwalne.

Metalowy aparat na zęby jest bardzo skutecznym, a jednocześnie najtańszym narzędziem ortodontycznym. Z tego też względu jest on najczęściej stosowany w leczeniu wad zgryzu. Jedynym stałym elementem tego aparatu nazębnego są metalowe zamki mocowane do zębów. Metalowy łuk ortodontyczny i ligatury są wymienne. Leczenie trwa około 2 lat.

Mniej widocznym, ale i droższym rozwiązaniem jest aparat kosmetyczny. Zamki wykonywane są tu z białego materiału (np. porcelany) lub są przezroczyste (aparat kryształowy). Widoczny jest w zasadzie jedynie metalowy łuk ortodontyczny. Do wad tego aparatu można zaliczyć jego niższą trwałość.

Aparat samoligaturujące ma znacznie więcej zalet, niż minusów. Ze względu na swoją budowę jest on znacznie mniejszy. Mniej rani też nasze policzki i działa bardziej delikatnie. Jest łatwiejszy w pielęgnacji, a także wymaga mniej wizyt kontrolnych u ortodonty. Do minusów można zaliczyć cenę tego aparatu ortodontycznego.

Najdroższym rozwiązaniem na rynku jest aparat lingwalny. Jest on całkowicie niewidoczny dla naszego otoczenia, ponieważ jest zamocowany po wewnętrznej części zębów.

Więcej informacji na temat aparatów ortodontycznych i ich stosowania znaleźć można na stronie gabinetu stomatologicznego http://ewapawlak.com.pl/. Niezależnie od tego, na który aparat się zdecydujemy u lekarza ortodonty, musimy pamiętać o jednym. Tylko nasza wytrwałość pozwoli osiągnąć sukces w leczeniu.

[Głosów:7    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ