Nagły silny ból w okolicy lędźwiowej pleców kojarzy się często z bólami stawowymi czy rwą kulszową, jednak jego przyczyną może okazać się także kolka nerkowa, spowodowana obecnością kamieni nerkowych w drogach moczowych.
Przyczyny powstawania kamieni nerkowych
Kamica nerkowa polega na wytrącaniu się z moczu złogów różnych substancji, które występują w nadmiernym stężeniu. Najczęstszym rodzajem kamieni są te zbudowane ze szczawianu wapnia, często z domieszką hydroksyapatytu. Rzadziej występują kamienie struwitowe, związane z obecnością zakażeń układu moczowego czy moczanowe zbudowane z kryształów kwasu moczowego. Wraz z upływem czasu dochodzi do stopniowego ich powiększania, czemu sprzyjają nieprawidłowe nawyki dietetyczne i odwodnienie. Dodatkowe uszkodzenie nabłonka dróg moczowych sprzyja ich przyleganiu w miejscu urazu. Ostatecznie dochodzi do sytuacji zaklinowania się kamienia w moczowodzie czy kielichach lub miedniczce nerkowej i zablokowania odpływu moczu, co skutkuje wystąpieniem tzw. kolki nerkowej [1] [2] [3].
Objawy kamicy nerkowej
Sama obecność kamieni nerkowych w drogach moczowych, najczęściej nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Dopiero zablokowanie odpływu moczu i wzrost ciśnienia powyżej przeszkody, powoduje wystąpienie silnego bólu, zlokalizowanego w lędźwiach i promieniującego w stronę narządów płciowych. Czasem atakowi kolki mogą towarzyszyć: nudności, wymioty, krwiomocz czy dreszcze z gorączką. Te ostatnie świadczą już o zakażeniu dróg moczowych, co w tym przypadku stanowi bardzo poważany stan, grożący rozwojem urosepsy i jest wskazaniem do hospitalizacji [1] [2] [3].
Leczenie kamicy nerkowej
Leczenie napadu kolki nerkowej polega na stosowaniu leków przeciwbólowych (niesteroidowe leki przeciwzapalne lub opioidy) i przeciwrozkurczowych (drotaweryna, papaweryna, hioscynę), aby rozszerzyć światło dróg moczowych i doprowadzić do samoistnego wydalenia kamienia nerkowego. W sytuacjach, gdy jest on zbyt duży, niezbędna jest interwencja urologiczna, polegająca na rozkruszaniu kamienia nerkowego, jego endoskopowym usuwaniu, czy to przezskórnym, czy przezcewkowym, a w zaawansowanych stanach stosuje się leczenie operacyjne. Jeśli doszło do poważnego uszkodzenia miąższu nerki, niezbędne okazuje się jej usunięcie [1] [2] [3].
[1] Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika – Podręcznik Chorób Wewnętrznych, Kraków, 2012
[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa – data dostępu: 19.05.2017
[3] Fisang C., Urolithiasis—an Interdisciplinary Diagnostic, Therapeutic and Secondary Preventive Challenge, Dtsch Arztebl Int 2015; 112: 83–91