Problemy ze stawami zaczynają się niewinnie. Sztywność stawów nie pozwala Ci na energiczne wstanie z łóżka, potem pojawia się lekki ból przy wchodzeniu na piętro, innym razem szybciej kończysz jogging z powodu uczucia dyskomfortu w kolanach. Nieleczone stawy dają o sobie znać coraz silniejszymi dolegliwościami. Interwencji lekarskiej wymagają obrzęki i zaczerwienia stawów, a także dokuczliwy ból utrudniający zaśnięcie. Nie zwlekaj z wizytą u reumatologa także wówczas, jeśli bólowi stawów towarzyszą inne objawy, np. ból mięśni, gorączka, brak apetytu, utrata wagi. Nie warto także czekać biernie na rozwój choroby – póki dolegliwości pojawiają się sporadycznie, możesz sięgnąć po leki na stawy, które złagodzą ból i zahamują degenerację stawów.

Dlaczego stawy bolą?

Staw to miejsce styku dwóch kości, zbudowane z chrząstki stawowej oraz otaczających ją elementów tj. więzadeł, ścięgien, torebki stawowej wypełnionej mazią stawową. Stawy umożliwiają swobodne poruszanie się kości względem siebie, bez efektu tarcia. Choć chrząstka stawowa jest wysoce odporna na ścieranie, nie ulega regeneracji. Często wskutek wieku lub przebytych urazów dochodzi do uszkodzenia chrząstki, co wywołuje dolegliwości bólowe. Problemy mogą wynikać również z ubytku mazi stawowej, a także zmian patologicznych w więzadłach, ścięgnach lub innych elementach stawu. Ból stawów może być następstwem intensywnego wysiłku fizycznego lub poważnych schorzeń – dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej, chonodromalacji, a nawet boreliozy lub tocznia rumieniowatego.

Leki na stawy zwalczające ból

W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomocne są głównie leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe. Leki produkowane są w formie tabletek do połykania oraz maści lub żelu do smarowania bolesnego miejsca. Głównymi substancjami czynnymi wchodzącymi w skład preparatów na stawy są naproksen i ketoprofen – niesteroidowe związki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Leki na stawy dostaniesz bez recepty, jednak jeśli kilkudniowe stosowanie nie przyniesie Ci ulgi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Leki wspierające regenerację chrząstki i błony maziowej

Oprócz leków działających doraźnie, stosowanych w celu uśmierzenia bólu, osoby mające problem ze stawami powinny sięgnąć po leki działające długofalowo. Nowoczesne preparaty pomagają odbudować uszkodzoną chrząstkę oraz przywrócić stawom właściwą elastyczność. Dostępne są najczęściej w postaci kapsułek lub tabletek powlekanych, choć możesz spotkać również tabletki do rozpuszczania w wodzie lub fiolki z płynem. Leki regenerujące stawy zawierają przeważnie: kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, glukozaminę, diacereinę, piaskledynę oraz kolagen.

Preparaty apteczne to nie jedyny ratunek do walki z bólem stawów. Poza farmaceutykami warto stosować także naturalne produkty o działaniu przeciwzapalnym, np. olej z wiesiołka, imbir oraz kurkumę. W chorobie stawów pamiętaj także o przyjmowaniu witamin: z grupy B, C oraz D.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ