Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu spotkał się z nieprzyjemnym bólem brzucha. Czasem jest on określany jako kolka brzuszna, innym razem zamiast kłucia czujemy ucisk czy wzdęcia… Na początku dolegliwości są zwykle delikatne i niezbyt częste, ale z czasem mogą się przerodzić w prawdziwy alarm, którego z pewnością nie wolno bagatelizować.

Ważne: lokalizacja i stopień nasilenia

Bóle brzucha mogą mieć różne postacie i przyczyny. Czasem są sporadyczne i łagodne, innym razem zaś nawracające (przewlekłe) lub napadowe (nagłe) i ostre. Od tego jaki rodzaj bólu nam dokucza oraz gdzie jest zlokalizowany zależy właściwa diagnoza oraz leczenie. Bez wątpienia najczęstszą przyczyna bólu w obrębie brzucha są sygnały wysyłane przez układ pokarmowy, ale objawy brzuszne może dawać także kolka nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień przepony czy nawet zapalenie płuc lub zawał mięśnia sercowego. Dlatego każdy silny ból w obrębie brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem.

Kolka brzuszna: przyczyny i objawy

Na szczęście większość sygnałów wysyłanych przez nasze brzuchy ma charakter łagodny -„upominający” i dotyczy niewłaściwych nawyków żywieniowych. Zjadanie zbyt dużych ilości potraw smażonych i tłustych, jedzenie w pośpiechu i najczęściej w fast foodach w istotny sposób obciążają nasz układ pokarmowy, a w połączeniu ze stresem, papierosami i alkoholem – stają się prawdziwym ciężarem dla wątroby oraz pozostałych narządów układu pokarmowego. Długotrwała nieprawidłowa dieta może być jedną z przyczyn nagłego napadowego bólu w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu środkowym, spowodowanego stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego. Najczęściej jest to skutek kamicy żółciowej, czyli złogów zwanych popularnie kamieniami, które zatykają ujście przewodu pęcherzykowego lub sam przewód uniemożliwiając swobodny lub całkowity przepływ żółci. Podczas trawienia tłustych pokarmów pęcherzyk gwałtownie się kurczy wyrzucając żółć, gdy ujście pęcherzyka jest zablokowane skurcze stają się silniejsze, co odczuwamy jako kolkę brzuszną. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty i nudności, żółtaczka mechaniczna, gorączka i dreszcze. Ból spowodowany kolką promieniuje wówczas w okolice prawej łopatki.

Leczenie

Najczęściej na łagodne objawy kolki wątrobowej pomagają środki rozkurczowe (np. Buscopan) i ciepłe okłady. Może ona też ustąpić samoistnie po kilku godzinach. Należy jednak zawsze w przypadku pojawienia się pierwszego ataku kolki w obrębie brzucha zgłosić się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia stosownego leczenia przyczynowego, gdyż jego brak będzie powodował nawroty dolegliwości, a w przyszłości nasilenie objawów. Pęcherzyk żółciowy, zwany potocznie woreczkiem żółciowym, jest nam bowiem niezbędny w procesie metabolizowania tłuszczu, stanowi on swoisty magazyn dla wyprodukowanej przez wątrobę żółci, która drogami żółciowymi jest na bieżąco transportowana do dwunastnicy. Kamicę żółciową można w niektórych przypadkach leczyć farmakologicznie, próbując rozpuścić złogi, częściej jednak stosuje się chirurgiczny zabieg ich usunięcie. Niekiedy konieczne jest też usunięcie wraz z kamieniami całego pęcherzyka. Życie bez niego jest możliwe, ale wymaga radykalnej zmiany nawyków żywieniowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ