Wybór sprzętu do ćwiczeń powinien być dokładnie przemyślany. Tu nie ma miejsca na kupowanie pod wpływem impulsu, ponieważ bardzo łatwo możesz wyrzucić pieniądze w błoto. Odpada więc wszelkie kupowanie taniego sprzętu w supermarketach. Nawet jeśli teraz nie masz pieniędzy, to lepiej odłożyć większą sumę i zainwestować w urządzenia naprawdę dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę, kupując sprzęt do ćwiczeń?

Rodzaj treningu ma znaczenie

Potrzebujesz urządzeń do wyćwiczenia mięśni, czy raczej zależy ci na spaleniu nadmiaru tłuszczu? To ważne, aby dokładnie określić swój cel, ponieważ różne urządzenia różne oddziałują na ciało. Byłoby szkoda, gdybyś dokonał nieudanego zakupu i odstawił sprzęt w kąt.

Ćwiczenia cardio, czyli inaczej trening wytrzymałościowy mają za zadanie przyspieszyć pracę serca, dotlenić organizm i przy okazji zmniejszyć naszą masę ciała. Z kolei treningi siłowe służą odpowiedniemu wyrzeźbieniu sylwetki i (jak sama nazwa wskazuje) pracy nad siłą organizmu.

Udogodnienia

Będziesz trzymać urządzenia do ćwiczeń w domu? Najpewniej nie masz własnej siłowni, więc rozstawisz sprzęty w pokoju albo w garażu. Warto wybierać takie urządzenia, które w miarę możliwości można złożyć. Dzięki temu unikniesz efektu zagracenia pomieszczenia. Przykładowo, ławeczkę back trainer możesz złożyć na pół. Sama rozstawiona ławeczka zajmuje sporo miejsca, ale zdecydowanie warto ją mieć. Ławeczki wspaniale urozmaicają zwykły trening. Możesz wybierać między modelami prostymi i skośnymi. Te pierwsze, na przykład ławeczka universal sprawdzą się zwłaszcza do ćwiczeń mięśni klatki piersiowej, mięśni ramion, barków oraz tricepsów. Ławeczki skośne, na przykład wspomniana już back trainer umożliwiają wyciskanie hantli w górę. Generalnie jeśli chcesz kupić tylko jedną ławeczkę, to lepiej zainwestować w model back trainer, ponieważ model w pozycji leżącej można wykorzystać do różnych treningów. Na takiej ławeczce możesz leżeć na plecach, klęczeć na jednym kolanie i wiosłować hantlami w odpadzie, a dodatkowo możesz też swobodnie usiąść i potrenować unoszenie sztang w górę, by wywrzeć nacisk na bicepsy.

Stawiaj na jakość

Poszukujesz naprawdę dobrej ławeczki, na której będziesz w stanie wykonać cały trening? Pomyśl nad zakupem modelu HERK. Ta ławeczka wprawdzie kosztuje więcej niż standardowe urządzenia, ale zdecydowanie  jest warta swojej ceny. Dlaczego? Na jednym urządzeniu będziesz w stanie wykonać praktycznie cały trening. Na ławeczce HERK możesz potrenować podciąganie się na drążku w różnych chwytach oraz zrobić pompki i pompki na poręczach. Dodatkowo dzięki temu urządzeniu jesteś w stanie wykonać różne ćwiczenia na ręce i nogi, jak i również te z uginaniem kolan. Ławeczka HERK będzie więc idealna dla osób, które poszukują naprawdę zaawansowanego urządzenia.

Odpowiednia wytrzymałość

Przed zakupem sprzętów na siłownię zwróć uwagę na to, czy mogą z nich korzystać osoby z wyższą wagą. Tanie sprzęty niestety są mało stabilne i też nie wytrzymują zbyt dużego ciężaru, a pamiętaj, że do masy swojego ciała musisz dodać jeszcze nierzadko duże ciężary na sztandze czy w hantlach. Dobry sprzęt powinien spokojnie wytrzymać nacisk sto kilogramów, choć te najbardziej profesjonalne sprzęty wytrzymują wagę do nawet 130 kilogramów (mowa tu o masie naszego ciała) – tu można wskazać chociażby wspomnianą już wcześniej ławeczkę HERK. Również ławeczka universal oraz back trainer wytrzymają tak duży nacisk.

Podsumowując wszystkie akapity – jeśli chcesz kupić dobry sprzęt, to mniejszą uwagę przywiązuj do ceny, a większą do jakości wykonania, różnorodności ćwiczeń, jakie możesz wykonać na jednym sprzęcie oraz do jego wytrzymałości.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ