Ta uciążliwa przypadłość dotyka ludzi w każdym wieku – problemy z zasypianiem mogą mieć zarówno podłoże neurologiczne, jak i być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Jak sobie z nimi poradzić? Istnieje wiele naturalnych metod, które wpływają dodatnio na jakość naszego snu. O co przede wszystkim należy zadbać?
1. Wyciszenie: bezpośrednio przez snem nie należy narażać się na działanie pobudzających bodźców – wpływają one negatywnie na nasz układ nerwowy. Jeżeli zamierzasz poczytać, przeznacz ten czas wyłącznie na lekkie lektury. Unikaj używania telefonu komórkowego i zabierania komputera do łóżka.
2. Zadbaj o jakość swojego snu: przyczyna trudności z zasypianiem wcale nie musi być związana ze stanem zdrowia – odpowiednie warunki otoczenia to podstawa zdrowego wypoczynku. Pamiętaj o tym, by wieczorem przewietrzyć swoją sypialnię i zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia – najlepiej ok. 18 stopni Celsjusza.
3. Regularność: organizm zdrowego człowieka funkcjonuje zgodnie z codziennym rytmem – postaraj się go nie zaburzać. Odpowiednia ilość snu (6-8 godzin) w podobnych godzinach pozwala organizmowi „zaprogramować się” i naturalnie rozróżniać czas przeznaczony na aktywność i wypoczynek. Właśnie dlatego należy unikać drzemek w ciągu dnia.
4. Zmęcz się! Jeżeli potrzebujesz motywacji do regularnych treningów, pomyśl o tym, jak mogą wpłynąć one na jakość Twojego snu. Aktywność fizyczna pozwala nam się dotlenić i gwarantuje lepszy wypoczynek w ciągu nocy. Unikaj jednak ćwiczeń tuż przed snem – wysiłek nie sprzyja wieczornemu wyciszeniu.
5. Dbaj o odpowiednią dietę – szczególną uwagę poświęć wartości swojej kolacji. Wieczorem spożywaj tylko lekkie posiłki, a najlepiej zrezygnuj z jedzenia przynajmniej 2 godziny przed snem. Zrezygnuj z kawy i słodyczy, unikaj wszelkich używek.
6. Aromaterapia. Olejki eteryczne na bazie rozmarynu, rumianku czy lawendy są powszechnie stosowane w leczeniu bezsenności. Inhalacja (olejek przelany do nawilżacza powietrza) pozwoli osiągnąć uczucie odprężenia i z pewnością ułatwi zasypianie.
7. Postaw na ziołowe herbatki. Szczególnie chętnie wybierane i skuteczne są napary z melisy, kwiatów i owoców głogu, dziurawca oraz kozłka lekarskiego. Kojący napój powinno spożywać się ok. 30 minut przed snem.
8. Stosuj leki na bazie naturalnych składników. W walce z bezsennością szczególnie pomocne mogą okazać się preparaty łagodzące stany napięcia, takie jak np. Valused, Extraspasmina czy Nervocol. Wpływają kojąco na układ nerwowy i wspomagają wyciszenie.