Krwiomocz to sygnał ostrzegawczy od naszego organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Najczęściej jest jednym z pierwszych znaków, wskazujących na schorzenia układu moczowego, ale nie tylko Sprawdź, jakie choroby mogą się objawiać w ten sposób. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/krwiomocz-sa-mozliwe-przyczyny-powstawania/

Krwiomocz fachowo określany jest terminem hematuria. Mówimy o nim wtedy, gdy ilość krwinek czerwonych w moczu przekracza dopuszczalną normę 3 krwinek w polu widzenia osadu. Obserwujemy wtedy czerwoną, różową lub brązową barwę moczu, która powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym, aby skontrolować to u lekarza. 

O jakich chorobach może świadczyć krwiomocz

Krew, która przedostaje się do moczu może pochodzi właściwie z każdego elementu układu moczowego. W praktyce jednak najczęściej jej źródłem są nerki. Krwiomocz towarzyszy zazwyczaj chorobie kłębuszków nerkowych oraz kamicy nerkowej. Nie jest to jednak jedyny ich objaw. Oprócz krwiomoczu pojawiają się też bóle w okolicach lędźwi, mdłości, podwyższona temperatura.

Krwiomocz jest również objawem takich schorzeń nerek jak: tzw. zespół dziadka do orzechów, żylaki odbytu, zawał nerki, martwica brodawek nerkowych czy torbiele na nerkach.

U dzieci krwiomocz może świadczyć o rozwijaniu się raka nerki zwanego guzem Wilmsa. Jest to bardzo niepokojący objaw u najmłodszych, który powinniśmy możliwie jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. 

Kolejną częsta przyczyną krwiomoczu jest endometrioza, choroba, która dotyka coraz wiekszą liczbę kobiet. Endometrioza wywoływana jest przez wędrująca śluzówkę macicy., będącą przyczyna podwójnej miesiączki. To właśnie w trakcie jej przebiegu krew miesza się z moczem. Endometrioza jest trudna w zdiagnozowaniu. Daje dużo nieswoistych objawów. Sygnałem oprócz krwiomoczu mogą być trudności z utrzymaniem moczu i ból przy jego oddawaniu. 

Postępowanie w przypadku wystąpienia krwiomoczu

Krwiomocz jest objawem, którego nie można lekceważyć. Trzeba jednak pamiętać, ze jego przyczyną mogą być również takie czynniki jak: zażywane leki, a także dieta bogata w buraki czy rabarbar. 

Przeczytaj też: http://www.beautypoint.pl/body-detox-uwolnij-swoje-cialo-od-toksyn/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ