Pajączki to małe, popękane naczynka krwionośne. Częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn i są oznaką, że należy uważniej zadbać o zdrowie nóg. To nie tylko kwestia urody, chociaż pajączki są widoczne i nieestetyczne. Nieleczone, mogą prowadzić do powstawania żylaków.

Jeśli twoja praca polega na staniu przez wiele godzin lub jest głównie siedząca, jesteś szczególnie narażona na tę dolegliwość. Dodatkowe czynniki ryzyka to między innymi predyspozycje genetyczne, ciążą lub menopauza. Nieoczywistą, ale równie ważną przyczynę stanowi często noszenie butów na obcasach lub nadmiernie obcisłych ubrań. Wszystko to sprawia, że krążenie jest mniej sprawne, a drobne naczynka krwionośne nie wytrzymują ciśnienia i pękają. Także palacze są bardziej narażeni na ten problem.

Jak zmniejszyć dolegliwości związane z pajączkami, ich widoczność oraz obniżyć ryzyko występowania? Sprzymierzeńcem będą artykuły spożywcze zawierające selen, miedź, cynk. Szczególnie bogate w te składniki, a także w witaminy C, A i E są kasze, jaja kurze i kakao. Na pewno pomoże także zrezygnowanie z używek – zwłaszcza papierosów i kawy, które powodują wzrost ciśnienia tętniczego.

Także aktywność fizyczna pomaga w zwalczeniu pajączków na nogach. Przywraca ona prawidłową wartość ciśnienia, więc znacznie zmniejsza ryzyko pękania kolejnych naczynek. Dotlenia także organizm. Pomoże także unoszenie nóg nad głowę podczas odpoczynku, noszenie specjalnych rajstop, zimne okłady na nogi oraz masaże za pomocą dłoni lub miękkiej szczotki. Warto zażywać ekstrakt z borówek i miłorzębu japońskiego. Rośliny te poprawiają krążenie i dotleniają organizm, a także zwiększają elastyczność kruchych naczyń krwionośnych.

Nie bez znaczenia są także kosmetyki. Warto zainwestować w dobre kremy i maści przeznaczone do stosowania na pajączki.

Regularne stosowanie środków zapobiegawczych oraz redukujących pajączki pozwoli znacznie zmniejszyć ich widoczność lub nawet usunąć je na stałe, a także zapobiec ponownemu pojawieniu się tego problemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ