Siniaki i stłuczenia powstają błyskawicznie i często. Niektórych nawet nie zauważamy, jednak inne powodują ból, dyskomfort i nieestetyczne ślady na ciele. Istnieje kilka sprawdzonych ,skutecznych sposobów na siniaki, które warto zastosować, by uchronić się przed konsekwencjami małych, codziennych wypadków.
Siniaki powstają, kiedy w wyniku uderzenia powstaje wylew krwi pod skórą. Naczynia krwionośne pękają, a krew rozlewa się tworząc najpierw czerwone, a następnie zmieniające kolor w wyniku jej rozkładu ślady. Bardzo łatwo narazić się na ich powstanie – wystarczy zawadzić o kant stołu albo niefortunnie upaść podczas schodzenia po schodach. Pierwszą reakcją, o ile to tylko możliwe, powinno być przyłożenie zimnego kompresu. Pozwoli to obkurczyć naczynia i zahamować podskórne krwawienie, a co za tym idzie – rozprzestrzenianie się siniaka. Można w tym celu użyć specjalnego żelowego okładu, jednak sprawdzi się tez zwyczajny lód lub metalowy przedmiot. Trzeba jednak uważać na odmrożenia – ciągły kontakt zimnego przedmiotu ze skórą nie powinien być zbyt długi.
Ciekawym i mało znanym rozwiązaniem jest przygotowanie okładu z oliwy i rozgniecionego czosnku. Powstała w tej sposób papka zawiera naturalnym antybiotyk, który zapobiega zakażeniom i zmniejsza wielkość siniaka oraz ból. Okład można przygotować także z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą, lub zastąpić sodę octem. Taką mieszanką nasączamy czysty kawałek materiału lub gazę i przykładamy do miejsca stłuczenia.
Stary, domowy sposób na towarzyszący podobnym urazom ból to rozgniecenie liści kapusty tłuczkiem do mięsa, tak, żeby wypuściły sok, a następnie przymocowanie ich za pomocą bandaża do urażonego obszaru. Pomoże to zniwelować nieprzyjemne odczucia i znacznie zmniejszy obrzęk. Kapusta zawiera witaminą C, która obkurcza, wzmacnia oraz regeneruje i uelastycznia naczynia krwionośne.
Siniaki i stłuczenia towarzyszą codziennemu życiu. Warto znać kilka szybkich, domowych technik, które pomogą zmniejszyć znacznie ich widoczność i przyspieszyć prędkość gojenia.