Diagnostyka prenatalna jest dzisiaj często poruszanym tematem. Wiele się o niej słyszy, jednak czy wiemy dokładnie, co oznaczają poszczególne terminy i czym w ogóle taka diagnostyka prenatalna jest? Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Warto zatem zapoznać się z tym artykułem, wzorowanym na klinice w Katowicach.

Nowe czasy, nowe badania prenatalne Katowice

Śląsk to dzisiaj prężnie rozwijająca się aglomeracja. Jak i wiele innych w miejsc w kraju, niestety nie jest to najbardziej zdrowe miejsce do życia. Pęd, praca, mała ilość snu, mało aktywności fizycznej to codzienność praktycznie większości z nas. Jednak taka sytuacja wymaga od przyszłej matki większej czujności. Dlatego też badania prenatalne na Śląsku znakomicie pomagają czuwać nas bezpieczeństwem maleństwa.

Badanie prenatalne na Śląsku – znaczenie

Mało osób zdaje sobie sprawę, że każda kobieta będąc w ciąży wykonuje już diagnostykę prenatalną. Jej podstawowym badaniem jest bowiem USG! Diagnostyka prenatalna jest to bowiem badanie płodu w jego okresie wewnątrzmacicznego rozwoju. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to każde badanie płodu wykonane w czasie ciąży. A po co wykonuje się badania prenatalne Katowice? Otóż, aby wykluczyć choroby, wady wrodzone i inne problemy….

Rodzaje badań prenatalnych

Warto wiedzieć, że wyróżniamy diagnostykę prenatalną inwazyjną oraz nieinwazyjną. Nieinwazyjne badanie prenatalne na Śląsku to np. wspomniane wcześniej już USG standardowe, lecz także USG genetyczne, test podwójny, potrójny oraz PAPP-A. Te testy nie służą do określenia dużą dokładnością, co się dzieje, lecz dają pewien ogólny obraz sytuacji. Ich nieprawidłowy wynik stanowi podstawowe wskazanie do wykonania inwazyjnego badania prenatalnego.

Jak zaś wygląda inwazyjna diagnostyka prenatalna? Badania, które wchodzą w jej skład to amniopunkcja, kordocenteza oraz biopsja trofoblastu. Co istotne – to nie są badania, które by można tak po prostu wykonywać bez żadnych wskazać. Niestety bowiem niosą one ze sobą pewne ryzyko, choć niskie, dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Jakie są wskazania do tego typu badań prenatalnych Katowice? Na pewno nieprawidłowy wynik badań nieinwazyjnych, narodziny dziecka z wadami wrodzonymi z poprzedniej ciąży, obecne aberracje chromosomowe czy choroby genetyczne u rodziców i wiele innych.

Podsumowując, warto jeszcze raz podkreślić, że badania prenatalne na Śląsku mają na celu pomoc nam – nie należy się zatem ich obawia, tym bardziej, że standardową diagnostykę prenatalną przechodzi każda ciężarna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ