Nawet charyzmatyczne trenerki fitness ani specjalistyczne diety nie pomogą, jeśli masz „słabą silną wolę” i tracisz motywację już po dwóch tygodniach odchudzania. Twój słomiany zapał wykorzystują producenci suplementów odchudzających, którzy usiłują Cię przekonać, że łykanie tabletek może zastąpić niskokaloryczną dietę i regularny trening. Ale czy preparaty na odchudzanie mogą być aż tak skuteczne?

Czy suplementy odchudzające działają bez diety i ćwiczeń?

Nie da się stracić 10 kg w tydzień w zdrowy i racjonalny sposób, a „cudowne” tabletki na odchudzanie tak naprawdę żerują na ludzkich ułomnościach: lenistwie, braku silnej woli, niechęci do podjęcia wysiłku, zamiłowaniu do jedzenia i bezczynnego relaksu. Rzetelni producenci suplementów zwracają uwagę w ulotce produktu, że najlepsze efekty można uzyskać tylko w połączeniu z niskokaloryczną dietą i aktywnością fizyczną.

Warto przy tym uzmysłowić sobie, że suplementy w polskim prawie osiągnęły status produktów spożywczych. To nie leki, dlatego nie muszą być poddawane badaniom, które udowodniłyby ich skuteczność. W związku tym, wiele z nich to zwykłe placebo, oddziałujące jedynie na psychikę i motywację osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy.

W aptece możesz również spotkać się z herbatkami i tabletkami ziołowymi, umieszczonymi w dziale suplementów na odchudzanie. Zawarte w nich zioła i rośliny działają przeczyszczająco (np. liść senesu, kora kruszyny) lub moczopędnie (mniszek lekarski, mącznica lekarska), zatem zapewniają jedynie chwilowy i pozorny spadek wagi. W dodatku mogą doprowadzić do odwodnienia i rozregulowania metabolizmu, dlatego radzimy wybrać mniej ryzykowne preparaty na odchudzanie.

Jakie suplementy na odchudzanie są skuteczne?

Wybór preparatu należy dobrać do osobistego planu odchudzania. Jeśli postawiłaś głownie na niskokaloryczny, ale pełnowartościowy sposób odżywiania (odradzamy restrykcyjne, białkowe czy monoskładnikowe diety), możesz wspomóc trawienie za pomocą suplementów z błonnikiem. Preparaty te poprawiają funkcjonowanie jelit i przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu, a przy okazji zapewniają uczucie sytości. Aby usprawnić metabolizm możesz sięgnąć także po suplementy z octem jabłkowym lub zieloną herbatą.

Brakuje Ci silnej woli do utrzymania diety i systematyczności w treningach? Jeśli odchudzanie idzie Ci wyjątkowo „opornie” możesz sięgnąć po preparaty na odchudzanie zawierające chrom, wyciąg z białej fasoli  lub chitosan. Suplementy te ograniczają przyswajanie węglowodanów (fasola), zmniejszają apetyt i ochotę na słodycze (chrom) lub hamują wchłanianie i trawienie tłuszczów (chitosan).

Postanowiłaś pozbyć się nadwagi głównie na siłowni i podczas regularnych treningów? W takim razie pomogą Ci preparaty o działaniu termogenicznym, które nie tylko przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, ale również dodają energii i wspomagają rozwój tkanki mięśniowej. W skład termogeników wchodzą zazwyczaj: kwas linolowy, kofeina, a także L-karnityna, która dodatkowo zapobiega efektowni jo-jo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ