Codziennie podejmujemy złe decyzje, których skutki stopniowo degenerują nasz organizm. Hamburger z frytkami zamiast domowego obiadu. Popołudnie przed telewizorem zamiast spaceru z psem. Lekceważenie drastycznych zdjęć na opakowaniu przy sięganiu po kolejnego papierosa. Tymczasem wystarczy wprowadzić kilka sposobów na zdrowe życie, aby ciało zachowało sprawność, a umysł pozostał ostry jak brzytwa pomimo upływu lat.

Utrzymuj prawidłową wagę

W trosce o dobre zdrowie warto regularnie kontrolować swoją wagę. W Internecie znajdziesz kalkulatory dietetyczne, dzięki którym lepiej poznasz swoje ciało tj.:  BMI, WHR, AMR, BMR, kalkulator idealnej wagi, kalkulator zawartości tkanki tłuszczowej. Jeśli wyniki obliczeń wskazują odchylenie od normy (niedowagę lub otyłość) warto krytycznym okiem ocenić swój sposób żywienia i codzienną aktywność fizyczną. Duża ilość nadprogramowych kilogramów zwiększa ryzyko rozmaitych schorzeń – miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, bezdechu nocnego, zaburzeń hormonalnych, stłuszczenia wątroby, refluksu oraz zwyrodnień kości i stawów. Również niedowaga nie jest najlepszą metodą na zdrowe życie. Wychudzenie może bowiem doprowadzić do niedoboru niezbędnych substancji odżywczych, co może wywołać poważne konsekwencje m.in. anemię, spadek odporności, problemy emocjonalne, kołatanie serca, osłabienie kości i zębów, zaburzenia wzroku i łysienie. Oczywiście kontrola wagi nie powinna przerodzić się w obsesję, dlatego zanim podejmiesz decyzję o radykalnej zmianie sposobu żywienia, skonsultuj się z dietetykiem.

Jak dbać o zdrowie? Spaceruj i ćwicz!

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zdrowe życie. Na początek wystarczą zwykłe spacery albo maszerowanie z kijkami nordic walking, aby dotlenić płuca i rozruszać sztywne mięśnie. Warto jednak pomyśleć nad aktywnym hobby, które będziesz uprawiać regularnie i bez przymusu. Relaksująca joga, tai-chi na świeżym powietrzu, sporty zespołowe, siłownia, jazda na rolkach lub rowerze, taniec towarzyski – wybierz aktywność najlepiej dopasowaną do Twojego stylu życia i kondycji. W ten sposób nie tylko poprawisz sylwetkę i zadbasz o samopoczucie, ale również zmniejszysz ryzyko zachorowania na depresję, cukrzycę, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory.

Zapomnij o stresie i używkach

Życie w permanentnym stresie prowadzi do zaburzeń na tle nerwowym i emocjonalnym, a w dodatku przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych i nowotworów. Aby walczyć ze stresem i łagodzić jego objawy, możesz stosować techniki relaksacyjne, uprawiać sport, spotykać się z przyjaciółmi, uprawiać hobby albo częściej odpoczywać. Zdrowe życie to także równowaga, dlatego postaraj się przestrzegać optymalnego rytmu dobowego – 8 godzin przeznacz na pracę zawodową, 8 na sen i resztę doby na życie rodzinne, odpoczynek i domowe zajęcia. Jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia koniecznie odstaw papierosy i alkohol, gdyż używki powodują stopniowe wyniszczenie organizmu, a ponadto zwiększają prawdopodobieństwo chorób nowotworowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ