O tym, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może być niebezpieczna dla skóry, wiedzą już chyba wszyscy. Kremy i balsamy z filtrem UV towarzyszą nam obowiązkowo podczas letniego wypoczynku, ale często także zimą, gdy mocne słońce odbija się od śniegu. Na szczęście coraz więcej mówi się także o niezbędnej ochronie oczu, które są równie mocno narażone na działanie ostrego słońca.

Promieniowanie UV jako zagrożenie dla oczu

Umiarkowana ekspozycja skóry na słońce jest niezbędna, ponieważ właśnie światło umożliwia nam syntezę witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania kości. Niestety, w przypadku oczu, badania nie wykazały żadnych pozytywnych skutków ekspozycji na światło słoneczne, za to udowodniono, że powoduje szereg schorzeń.

Wśród nich możemy wymienić np. posłoneczne zapalenie rogówki i spojówek – mówi ekspert z Zakładu Optycznego Witold Siejka-Domański. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie o niskim nasileniu jest z kolei czynnikiem rozwoju zaćmy oraz nowotworu kolczystokomórkowego rogówki i spojówki.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV

Przebywając na otwartych przestrzeniach w dużym słońcu zawsze warto chronić głowę za pomocą kapelusza z dużym rondem lub czapeczki z daszkiem. Niestety, oczy w dalszym ciągu będą narażone na promienie odbijane od rozmaitych przedmiotów, czy słońca znajdującego się na horyzoncie.

Alternatywną metodą są chętnie stosowane okulary przeciwsłoneczne. Niestety, aby mówić o skutecznej ochronie oczu przez takie okulary, powinniśmy wybierać modele z oprawami ściśle przylegającymi do skroni, co jest rzadkością.

Soczewki z filtrem UV

Najlepszym sposobem ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB są specjalne soczewki kontaktowe, które dokładnie osłaniają rogówkę oka, a nawet część spojówki. Soczewki klasy 1, czyli np. słynne Acuvue® Oasys®, blokują aż 99% promieniowania UVB i 90% promieniowania UVA. W połączeniu z kapeluszem i okularami przeciwsłonecznymi dają pełną gwarancję ochrony przed niechcianymi skutkami słońca – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu internetowego abcsoczewki.pl.

Johnson & Johnson Vision Care, czyli producent soczewek Acuve to lider soczewek kontaktowych wyposażonych w filtry UV, jednak nie jedyny ich dostawca. Obecnie klienci mogą wybierać również spośród soczewek z filtrem Avaira oraz Biomedics.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ