Magnez to pierwiastek niezwykle ważny dla zdrowia ludzkiego. Odpowiada za regulację rytmu serca i ciśnienia krwi, wspomaga metabolizm cukrów i tłuszczów, a także stymuluje układ nerwowy, zwalczając bezsenność. Niestety, z niedoborem magnezu boryka się coraz więcej osób. Podstawową przyczyną problemu jest niezdrowy tryb życia – spożywanie mocno przetworzonej żywności, sięganie po używki i uleganie stresowi. Na szczęście, niezbędne ilości pierwiastka da się uzupełnić na różne sposoby.

Odpowiednie pożywienie

Najprostszą metodą uzupełnienia niedoborów magnezu jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z żywności sztucznie przetworzonej, a także słodyczy o małej zawartości kakao. Warto też zredukować ilość spożywanej kawy i alkoholu.

Oczywiście odmawianie sobie przyjemności nie oznacza, że mamy przejść na ścisły witarianizm. Wystarczy dobrze dobierać dostępne na półkach sklepowych produkty. Do żywności bogatej w magnez zalicza się głównie wszelkiego typu pokarmy zbożowe – płatki owsiane, kaszę gryczaną czy otręby pszenne. Nasze zainteresowanie powinniśmy skierować także w stronę orzechów. Swoistą ,,bombą” magnezową są pestki dyni, choć sporo zdrowego pierwiastka znajdziemy także w migdałach czy nerkowcach. Nie możemy też zapominać o warzywach (przede wszystkim szpinak i pomidory!), owocach (m.in. jabłka, banany), roślinach strączkowych i ,,zieleninie”. Nawet proste doprawienie zupy koprem bądź nacią, zapewni nam spore zaopatrzenie w magnez.

Suplementy diety

Dobrym uzupełnieniem diety są odpowiednie suplementy. Mowa tu o sprzedawanych w aptekach związkach magnezu w tabletkach, a także bogatych w magnez leczniczych wodach mineralnych. Przed wyborem odpowiedniego specyfiku, warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. ,,Przyswajając magnez drogą doustną, trzeba zachować należytą rozwagę. Ostrożne powinny być zwłaszcza osoby starsze, mające problem z jelitami, bądź takie, które dopiero co odbyły kurację antybiotykową” – radzi farmaceuta warszawskiej apteki MIRO przy pl. Mirowskim.

Przyjmowanie tabletek z magnezem wymaga cierpliwości i regularności. Dobre preparaty są w stanie uzupełnić niedobory, a także wspomóc układy nerwowy i odpornościowy. Poza tabletkami i wspomnianymi wcześniej wodami, w sprzedaży aptecznej możemy znaleźć magnez w formie kapsułek, granulek czy proszków do rozpuszczania.

Kąpiele magnezowe

Zażywanie kąpieli jest jedną z bardziej niekonwencjonalnych metod uzupełniania braków magnezowych. Specjalne wody obfitują w sole magnezu, docierające do organizmu transdermalnie, czyli przez skórę.

Kąpiele magnezowe to domena kurortów, kojarzących się z okresem wakacji. Nie da się ukryć, że nie każdego na taką przyjemność stać. Alternatywą jest przygotowanie własnych, domowych kąpieli, przy pomocy chlorku magnezu.

Jaką metodę wybrać?

Najlepszym sposobem walki z niedoborem magnezu jest połączenie odpowiedniej diety i suplementacji. Kąpiele powinniśmy potraktować raczej w charakterze ciekawostki. Zainteresujmy się tym, co mamy na stole – na pewno wyjdzie nam to na dobre. Pamiętajmy też, aby ostrożnie dobierać specyfiki magnezowe. Farmaceuci apteki MIRO, a także innych podobnych placówek, chętnie posłużą nam radą i pomocą. W końcu zdrowie jest najważniejsze!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ