Stabilizator na kolano pomaga wrócić do sportu po ciężkiej kontuzji. Produkt ma za zadanie odpowiednio zabezpieczyć staw kolanowy, aby umożliwić komfortowy powrót do zdrowia, a z czasem do normalnej aktywności fizycznej.

Stabilizator na kolano – miękki i twardy

Stabilizatory dzielą się przede wszystkim na miękkie i twarde. Zabezpieczają one staw kolanowy, który uległ kontuzji, na co dzień lub podczas aktywności fizycznej. Elastyczny ściągacz na kolano to miękka orteza, którą zwykle wciąga się przez stopę bądź zapina na rzepy. Stanowi on dobre rozwiązanie przy delikatnych urazach kolana lub przy jego niewielkich dolegliwościach bólowych. Twarde stabilizatory stosowane są w poważniejszych kontuzjach, a także w przypadku przebytej operacji chirurgicznej stawu kolanowego. W porównaniu z miękkimi stabilizatorami, twarde ortezy mocniej usztywniają i zabezpieczają kolano. Produkty zapinane są na rzepy lub częściej – wyposażone w metalowe elementy, które stanowią dodatkowe usztywnienie. Twarde stabilizatory umożliwiają poruszanie się kolana w określonej płaszczyźnie, bądź w przypadku bardzo poważnego urazu, maksymalnie ograniczają jego ruchomość.

Sportowy stabilizator kolana

Sportowe stabilizatory na kolano to profesjonalne ortezy, które zwykle wykonywane są na indywidualne zamówienie, z uwzględnieniem kontuzji na konkretnym stawie kolanowym. Są one stosowane najczęściej u sportowców, w pierwszym etapie powrotu do całkowitej sprawności fizycznej czy na czas uprawiania aktywności, które wiążą się z dużym ryzykiem ponownego urazu. Sportowy stabilizator kolana sprawdza się również u pacjentów, którzy w obawie przed kolejnym urazem, nie są w stanie w pełni wykorzystywać możliwości kolana.

Stabilizator na kolano – kiedy stosować?

Stabilizatory stosowane są najczęściej w sytuacji urazu kolana, po przebytym zabiegu chirurgicznym bądź w przypadku dolegliwości bólowych. Stosowanie ortez, zwłaszcza twardych, powinno być poprzedzone konsultacją z fizjoterapeutą lub lekarzem. Należy pamiętać, że miękkie stabilizatory uniemożliwiają swobodne zgięcie i przeprost stawu kolanowego, co może utrudniać rehabilitację. Z kolei twarde ortezy powinny być dostosowane, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kąta zgięcia, indywidualnie do pacjenta.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ