Z zasady egzema uczy się w czterech etapach, etiologia nie ma tu większego znaczenia. W pierwszym czasie na skórze można zauważyć pojawiający się rumień, który później zmienia się w pęcherzyki nabite płynem, wysięk, i na samym końcu w strupy. Symptomom tym powszechnie współtowarzyszy świerzbienie o różnym stopniu intensywności. Poza tym zaleca się również trzy fazy egzemy:
•faza ostra – zapoczątkowuje się po upływie paru godzinach od styczności skóry z alergenem lub mikrobem, do jej specyficznych symptomów można zakwalifikować pojawienie się mocnego rumienia, a potem – małych pęcherzyków z ropą,
•faza podostra – rumień rozpoczyna się delikatnie złuszczać, a pęcherzyki stopniowo się wysuszają, kreując przy tym niewielkie strupki,
•faza przewlekła – korzystamy z nią do czynienia wówczas, jeśli przez większy okres trzyma się stan zapalny. W jego konsekwencji następuje przerost naskórka i jego trwałe złuszczanie. Powszechnie w parze z nią idzie nasilony świąd, który skutkuje drapaniem ogniska zapalnego oraz pojawienia się wykwitów wtórnych.
Z zasady ostra faza egzemy zmienia się w fazę podostrą, a później w długotrwałą. Zdarzają się również przypadki, gdzie egzema występuje wyłącznie w fazie przewlekłej bez uprzednich faz – ostrej i podostrej.
Typy egzemy
Specjaliści w praktyce wymieniają następujące typy egzemy:
•Egzema kontaktowa – jest toż niejednokrotnie występujący typ egzemy. Za jej powód stosuje się styczność skóry z substancjami uczulającymi (tak nazywany wyprysk alergiczny) czy drażniącymi (wyprysk niealergiczny). Zauważyć ją można przede wszystkim w pomieszczeniu styczności skóry z substancją, jednak zdarzają się sytuacje, jeśli egzema obejmuje o znacznie większe partie skóry.
•Egzema zawodowa – jest niezwykle ścisłe powiązanie również z egzemą alergiczną, jak oraz niealergiczną. Niejednokrotnie jest na skórze kończyn górnych, a wszystko, więc iż to one są zwykle styczność ze szkodliwymi substancjami. Powszechnie egzema zawodowa obejmuje również twarz, a za jej powstawanie odpowiadają związki w stanie lotnym.
•Egzema łojotokowa – egzema łojotokowa ma często charakter ciągły oraz związana jest ze za wielką ilością wydzielanego łoju przez gruczoły łojowe. Tenże sposób egzemy niejednokrotnie obejmuje skórę głowy, za uszami i w centralną część twarzy. Co interesujące znajduje się również jej formę noworodkową, natomiast trwa zazwyczaj parę tygodni oraz przechodzi instynktownie.
•Egzema podudzi – przede wszystkim jest toż choroba występująca u osób starych, zmagających się z zespołem żylakowatości. Na chorobowo zmienionej przez żylaki skórze podudzi może być także wyprysk.
•Egzema pieniążkowata – jest toż typ wyprysku kontaktowego. Do charakterystycznych objawów egzemy pieniążkowatej można zakwalifikować ogniska zapalne okrągłe czy owalne, które są oddzielone od odpowiedniej skóry, pokryte są zazwyczaj grudkami. Czynnikiem jej bycia jest za duża nadwrażliwość na alergeny bakteryjne, zwłaszcza te wynikające z rodziny paciorkowców.
•Egzema potnicowa – na jej atak są w szczególności narażone stopy i dłonie. Poznać ją można po pojawieniu się mocno napiętych pęcherzyków, a nacisk na jej pojawienie się mają alergeny również wewnątrzustrojowe, jak oraz te zewnątrzustrojowe.