Większość lekarzy jest zdania, że suplementy należy przyjmować tylko w stanach wyższej konieczności, np. w podczas ciąży, w chorobie, po długotrwałym leczeniu czy w okresie menopauzy. Jednak silny trend na fit-sylwetkę powoduje, że coraz więcej kobiet regularnie trenuje, także sporty siłowe. Tymczasem osoba aktywna fizyczna ma znacznie większe zapotrzebowanie na witaminy, minerały, białko i inne niezbędne składniki odżywcze. Suplementy dla kobiet nie tylko zapobiegają niedoborom, ale i przyczyniają się do wzrostu efektywności treningu. Możesz ćwiczyć więcej i dłużej, a tym samym szybciej osiągnąć upragnione rezultaty.

Suplementy z witaminami i minerałami

Wprawdzie od witamin i minerałów nie urosną Ci mięśnie, ale kobieta uprawiająca sport powinna przyjmować ich więcej niż kobieta stroniąca od aktywności fizycznej. Z powodu szybszej przemiany materii Twój organizm zużywa więcej składników odżywczych, a niedobory witamin i minerałów mogą niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. Osłabienie odczuwalne nawet w dniach bez treningu, przewlekłe zmęczenie, objawy skórne, łamliwe paznokcie, matowe i nadmiernie wypadające włosy, objawy kardiologiczne – lista skutków hipowitaminozy jest długa.

Suplementy dla kobiet witaminowo-mineralne są konieczne zwłaszcza wówczas, gdy stronisz od warzyw i owoców, a jednocześnie trenujesz z pełną intensywnością. W preparatach szukaj takich składników jak:

  • witamina A – wspomaga pracę mięśni
  • witaminy z grupy B – biorą udział w syntezie białka, węglowodanów i tłuszczów
  • witamina C – neutralizuje wolne rodniki, jest potrzebna do produkcji kolagenu, zmniejsza uczucie zmęczenia
  • witamina E – działa antyoksydacyjnie, zapobiega przemęczeniu, stymuluje regenerację mięśni
  • witamina D – wzmacnia kości, jest niezbędna dla prawidłowej pracy mięśni

Ponadto suplementy dla kobiet aktywnych fizycznie powinny zawierać również składniki mineralne tj. magnez, wapń, cynk, chrom, selen i jod. Jeśli Twoja dieta jest uboga w ryby morskie, owoce morza i oleje roślinne, warto sięgnąć po suplementy kwasów tłuszczowych omega-3.

Suplementy dla kobiet na mięśnie i rzeźbę

Kobiety regularnie uczęszczające na siłownię lub czynnie uprawiające sport potrzebują też więcej białka, które stanowi podstawowy składnik do budowy tkanki mięśniowej. Odżywki białkowe pomagają uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na proteiny i mogą zastąpić konkretny posiłek, gdy nie jesteś w stanie go przyrządzić. Aby zwiększyć efektywność treningu możesz również sięgnąć po aminokwasy BCAA, które zapobiegają katabolizmowi mięśni, dodają siły i energii, a także przyspieszają regenerację.  Innym rodzajem odżywki jest kreatyna, która stymuluje przyrost tkanki mięśniowej i zwiększa siłę mięśni. Jeśli brakuje Ci wytrzymałości i kondycji, możesz poprawić wydolność  fizyczną przyjmując odżywki z beta alaniną. Podczas redukcji możesz sięgnąć po suplementy dla kobiet o działaniu termogennym lub kwas CLA, dzięki którym organizm szybciej spala tkankę tłuszczową.

 

[Głosów:3    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ