Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę. Ułatwia zasypianie, skutkuje tym, że podczas snu nasze organizmy odpoczywają, regenerują się myśli, porządkuje pamięć. To tak zwany hormon nocy, który ma też silne działanie przeciwutleniające, co jest ważnym czynnikiem dla funkcjonowania całego organizmu. Niekiedy poziom melatoniny w ciele jest za niski, a to prowadzi do zaburzeń snu, a nawet do długotrwałej bezsenności.

Co zrobić, aby hormon ten zachować w prawidłowym stanie, by nie dopuścić do takich skrajnych skutków? Czy warto brać melatoninę w tabletkach, jak często ją stosować? Komu i kiedy jest potrzebna. Melatonina opinie zbiera różne – i dobre i złe. Dlaczego pojawiają się te negatywne? O tym wszystkim poniżej.

Co to jest melatonina i kiedy się ją stosuje?

Melatonina na sen, którą można kupić w aptece, to substytut naturalnej melatoniny, która jest pochodną serotoniny, wytwarzanej przez szyszynkę. Tabletka na sen, która ułatwia zasypianie, pomaga w bezsenności krótkotrwałej spowodowanej stresem, zmiennym czasem pracy, dalekimi podróżami, które związane są ze zmianą strefy czasowej, ale także polecana jest osobom, które zarywają nocki i długo spędzają czas na przykład przez komputerem, co osłabia dobry sen. Prawidłowy poziom melatoniny w organizmie zaburza alkohol i papierosy, a także inne używki.

Pozytywne i negatywne skutki stosowania melatoniny

Na niedobór melatoniny bierze się właśnie jej substytut w tabletkach, który pozwala na regulację czasu snu. Melatonina opinie negatywne zbiera przede wszystkim za brak po ich spożyciu fazy REM, która odpowiada za regenerację organizmu, pamięć i ogólne dobre samopoczucie po przebudzeniu. Dlatego też u pacjentów, którzy nadużywają melatoniny często spotyka się chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją. Trzeba bowiem pamiętać, że melatonina w tabletkach nie może być środkiem stosowanym trwale, a problemy z bezsennością, zwłaszcza te długotrwałe, należy skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki.

Jak uzupełnić niedobór melatoniny?

Melatonina regeneruje się samoistnie, jeśli zachowujemy pewne zasady, zwłaszcza te dotyczący regularnego snu. Należy pilnować, by organizm miał czas na regenerację. Zdrowy sen trwa około sześć godzin. Ważnym jest także, aby kłaść się spać o mniej więcej takich samych godzinach. Przed snem trzeba się także wyciszyć, a nie jak to często czynimy – siedzieć do późna przed komputerem, czy telewizorem. Przed snem powinno się mieć około półgodzinnego wyciszenia, które znacznie wpłynie na jakość naszego snu, a wtedy zażywanie melatoniny w tabletkach nie będzie konieczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ