Dieta odchudzająca to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w Google. Prawie każdy z nas prędzej czy później zechce zrzucić nadprogramowe kilogramy. Odchudzamy się z różnych powodów – przed ważnym wydarzeniem, dla własnej satysfakcji, z powodu kompleksów, przez docinki otoczenia, aby lepiej wyglądać w modnych ubraniach etc. Niestety, najczęściej decyzję o przejściu na specjalną dietę podejmujemy spontanicznie, bez konsultacji z dietetykiem. W efekcie możemy łatwo rozregulować trawienie i paść ofiarą efektu jo-jo. A przecież zdrowe diety istnieją i można się odchudzać, nie szkodząc organizmowi.

Zbilansowana dieta śródziemnomorska

Na diecie śródziemnomorskiej chudniemy w racjonalnym tempie do 4 kilogramów miesięcznie. Głównym założeniem diety jest spożywanie 5 posiłków dziennie, o łącznej wartości energetycznej 1200 kcal. W skład codziennego jadłospisu powinny wchodzić takie produkty jak: owoce, warzywa, orzechy,  rośliny strączkowe, sery, jogurty, pełnoziarniste pieczywo, makaron, ziemniaki, ryż oraz oliwa z oliwek. Zaleca się także wypijanie minimum 6 szklanek wody dziennie.

Zdrowe diety są urozmaicone, dlatego w śródziemnomorskiej kilka razy w tygodniu możemy sobie pozwolić na mięso drobiowe, ryby, jaja, a nawet słodycze. Posiłki z czerwonym mięsem powinniśmy spożywać nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Jednocześnie należy dbać, aby przyrządzane potrawy były lekkostrawne, dlatego zamiast smażenia w głębokim tłuszczu, warto korzystać z patelni grillowej, garnka do gotowania na parze, rękawa i folii do pieczenia.

Dieta odchudzająca z błonnikiem

Zdrowe diety muszą także obfitować pokarmy bogate w błonnik, m.in. pieczywo z pełnego ziarna, otręby pszenne, płatki pszenne i żytnie, brązowy ryż, makaron razowy, rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica), orzechy i migdały. Ponadto w diecie błonnikowej niemal każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, a w zastępstwie niezdrowych przekąsek warto sięgać po suszone śliwki i brzoskwinie. W diecie błonnikowej bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów – najlepiej wody niegazowanej oraz naturalnych soków warzywnych i owocowych. Choć spożywanie produktów wysokobłonnikowych ma wiele zalet, osoby pragnące zrzucić wagę najbardziej docenią uczucie sytości, łatwość trawienia posiłków oraz efekt oczyszczenia organizmu.

Racjonalna dieta 1500 kcal

Dieta polega na spożywaniu 5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych, z czego 3 główne posiłki powinny zawierać pełnowartościowe białko (np. chude mięso, ryby), warzywa oraz węglowodany. Łączna podaż kalorii nie powinna przekroczyć 1500 kcal. Zdrowe diety nigdy nie pomijają znaczenia płynów, dlatego również w tym przypadku trzeba dostarczać organizmowi minimum 2 litry wody mineralnej dziennie. Bardzo ważny jest również sposób przyrządzania posiłków – rezygnujemy ze smażenia na korzyść gotowania na parze oraz pieczenia bez dodatku tłuszczu. Unikamy również produktów zawierających dużo soli i cukru, pełnotłustego mleka i kalorycznych przetworów mlecznych, białego pieczywa oraz alkoholu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ